Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската православна църква си върна уникалния храм в село Добърско

Уникалният храм „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" в разложкото село Добърско, от днес официално е собственост на Българската православна църква. Решението е на Върховния касационен съд, който след 10 години съдебни дела постанови - владението върху паметника на културата да се прехвърли от Националния исторически музей към Неврокопска епархия.

На събитието днес присъстваха съдебен изпълнител, представители на Неврокопска епархия, на Националния исторически музей на местната власт. В петъчния ден не липсваха и туристи, които останаха изненадани от затворените порти на черквата и изчакаха церемонията, защото бяха убедени, че трябва да видят уникалната архитектура и стенописи, и най-вече сцената "Сретение Господне", която хората наричат „Иисус Христос в ракета“.

Снимка

Според кмета на Добърско Илиян Джунев „решението на съда трябва да намери отговор на някои важни въпроси, свързани с бъдещето на храма, разпределението на приходите от него, както и запазване на броя на служителите в храма, които до момента са трима“.

Илиян Джунев - кмет на село Добърско

„Черквата и е обявена за паметник на културата от национално значение и си има съответните предписания, които трябва да се спазват“ - коментира  Надя Николова, зам.-директор на Националния исторически музей.

„Без хора и без живот, черквата е мъртва. Днес ние върнахме живота в нея. Оттук нататък в храма ще се спазва наложения досега режим, няма да се палят свещи и няма да се води богослужение“ - обясни Отец Янко Русков, архиерейски наместник на Разложка околия.

Отец Янко Русков

Жителите  на Добърско приеха със смесени чувства смяната на собствеността на уникалната черква „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат", която вече е във владение на Българската православна църква.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева в звуковия файл, а снимки да видите в галерията 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30