„Лаймската болест е с най-богата епидемиология от кърлежово-преносимите болести и с най-висока честота на разпространение. Най-честата клинична изява е появата на характерен обрив. Има бледо червеникаво петънце на мястото на ухапването, което бавно и незабележимо увеличава своите размери като не причинява никакъв дискомфорт на пациента и голяма част от тях случайно забелязват този обрив“ - каза за Радио Благоевград д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести във ВМА-София. Според нея е възможно да бъдат засегнати сърцето, нервната система, периферна невропатия, засягане на ставите, но това в късния стадии.
Препоръките на д-р Баймакова е да се използват репеленти, когато се излиза на места с тревни площи и дребна растителност – в парковете, в планината, на полето. Също така защитно облекло – дълъг панталон, върху които да бъдат поставени чорапите – т.е. да кърлежите да нямат достъп до открита кожа, дълги и добре закопчани ръкави на горната дреха, шапки, светли дрехи, на които по-лесно се забелязват придвижващите се кърлежи. След като се приберем от такава разходка трябва много обстойно да прегледаме тялото си. Ако е сам в планината и няма откъде да потърси съдействие, много важно е кърлежът да не се вади с голи ръце, а с парче план, пинсета, която едобре да има в планинската раница. Ръцете трябва да се измият много добре след това защото при неволно докосване на очите конюнктивите са много лесна входна врата за тези патогени- препоръча специалистът.
Не всички кърлежи са заразени, а ако някои са заразени, те са с различни патогени. Времето, вкоето кърлежът е престоял в тялото е важно-колкото по-малко, толкова по-добре. При отстраняването на кърлежа много важно е да не се прилагат мазнини или да се правят въртеливи движения, като най-добре е това да стане с хирургична обработка. Мястото трябва да се наблюдава в рамките на около месец дали ще се появи зачервяване или обрив, лимфни възли,температура – това са симптоми, които следим и ако е наложително се търси лекар. Практиката сочи, че не е наложително след всяко ухапване да се прави кръвен анализ за Лаймска болест и друго векторно заболяване. Профилактиката с антибиотици също напоследък не се препоръчва, тъй като ако има инфекция по-добре е да се направи един пълен курс, отколкото кратък. Много важно е да няма паника, човек да се самонаблюдава, да бъде отговорен за здравето си и излизайки сред природата да използва винаги репеленти
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..