Внезапната сърдечна смърт е убиец номер едно в света, сочи статистиката. 70 000 българи годишно умират от сърдечни заболявания, а 70 процента от тях са причинени от внезапна сърдечна смърт. Тя настъпва неочаквано и може да засегне човек в привидно добро здраве. Когато настъпи сърдечен арест извън болнично заведение, смъртността е висока, а в България тя достига почти 100%.
„Превенцията е един от основните фактори който може да помогне много, и там трябва да се фокусират усилията. Новости в тази област винаги има и действително в световен аспект се работи много по това те да се развиват, както и лечението на предсърдното мъждене. Това са два големи социално-значими проблеми от аритмологията. В България трябва да се фокусираме върху превенцията, защото нямаме добре изградена система за превенцията на внезапната сърдечна смърт. Както в самото начало, когато се срещаме с паднал човек на улицата - ние нямаме алгоритъм, по който адекватно да помогнем на този пациент, нито в следващия момент, когато се налага да се имплантират скъпоструващи устройства, за да превентират по-нататъшни епизоди на такива ритмични събития“ - каза в ефира на Радио Благоевград д-р Васил Трайков.
Важно е всеки човек да е подготвен да помогне в случаи, когато види човек в безсъзнание на улицата. Д-р Трайков уточни, че ранното започване на реанимационни мероприятия помага за по-добрата преживяемост. „Т.е. това означава, че всеки един от нас дали има медицинско образование или не, трябва да е запознат с това, което му предстои да направи, когато види паднал човек . Стъпките са три: Първо: да провери дали е в съзнание и диша. Второ: да се обади на тел. 112-бърза помощ. Трето: да започне да прави сърдечен масаж – силно и енергично. Ежегодно той и колегите от Сдружението по кардиостимулация и електрофизиология организират обучителни кампании какво трябва и може да направи всеки от нас, за да помогне на човек в такава ситуация.
„За съжаление у нас все още не се прилага широко и имплантируемия кардиовертер дефибрилатор. Това е електронно устройство, което се поставя подобно на пейстмейкър. Неговата функция е да улавя патологичен ритъм на сърцето и да го прекъсне, чрез приложение на електрически шок или чрез стимулация“ - каза д-р Трайков. "Разликата между пейстмейкъра и кардиовертер-дефибрилатора се състои в това, че пейстмейкъра може да третира само забавен ритъм на сърцето, докато дефибрилатора детектира и прекъсва и високочестотни животозастрашаващи аритмии." - коментира за Радио Благоевград д-р Васил Трайков, председател на Сдружението по кардиостимулация и електрофизиология.
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..