"Традиция и възход" – под това мото преминаха официалните чествания на 35-тата годишнина от създаването на благоевградската Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“. По повод годишнината Радио Благоевград предложи на слушателите си в "Часът за образование" в предаването "Днес" един час в Езиковата гимназия с открито студио. В него участваха учителите Красимира Топузова и Ирина Реджова, и учениците Моника Митова и Петър Петров, също и директорът на гимназията Тина Попова. Водещ на откритото студио бе Мариана Попова.
Красимира Топузова е преподавател по английски език в ЕГ “Академик Людмил Стоянов“. Тя е в училището от самото му създаване. Десетки випуски са преминали през нейните часове. Гордее се с това, че е имала възможност да наблюдава и да участва в процеса на израстване на Езиковата гимназия. Работи с удоволствие и в синхрон с екип от професионалисти. Разказва, че всички преподаватели в училището са изключително подготвени и квалифицирани. За нея е изключително важен фактът, че е имала възможност да участва в подготовката на 35-годишния юбилей на Езиковата гимназия. Незабравима ще остане срещата й с внучката на патрона на училището – академик Людмир Стоянов, Алисия Санча, която живее и работи във Виена. След месец тя ще открие иззложба в София и по този повод е поканила всички преподаватели и възпитаници на гимназията на откриването й. Има приемственост между поколенията учители и ученици и това е проличало на тържествиня концерт в зала „Яворов“ в Благоевград, категорична е Красимира Топузова.
Ирина Реджова преподава по български език и литература от три години в Езикавата гимназия. Тя е автор на сценария на големия концерт по повод юбилея на училището. На него дойдоха много бивши учители и ученици, за да изразят своята благодарност към езиковото училище, което им е дало възможност за развитие. Ирина Реджова съветва своите ученици никога да не забравят родното школо. Този съвет ще последват със сигурност Моника Митова от 11 "Б" клас и знаменосецът на гимназията Петър Петров от 12 "Д" клас. И двамата мечтаят да продължат образованието си в чужбина, но да се върнат в родината, за да приложат на практика наученото. Моника има зад гърба си много награди и успехи в различни форуми. Незабравима за нея ще остане срещата й с вицепрезидента на РБългария Илияна Йотова. Със своите успехи е горд и Петър, който залага изключително много на чуждоезиковото обучение.
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..