„В инициативата може да се включи всеки доброволец, като за целта трябва предварително да си избере място, което ще наблюдава във времето от 9 до 12 ч. и да го регистрира на сайта: https://www.vrabcheta.bg.
Обикновено това са същите места, на които вече доброволците са броили и в рамките на около 10 минути трябва да се огледат и да видят, какви врабчета има около тях. Ние търсим трите вида врабчета - полското, домашното и испанското врабче“ - коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП-Гоце Делчев.
Природолюбителите от гоцеделчевското дружество отново организират броене в село Баничан, като в него ще се включат представители на Читалище „Изгрев 1930“ в селото, деца и ученици от местните детски градини и училища, поканени са и всички природолюбители от община Гоце Делчев и областта. Сборният пункт е в 10.30 ч., на 18 май, събота, пред гнездото с видеонаблюдение в село Баничан.
„За съжаление, през последните 10 години се отчита спад в популацията на врабчетата, които са намалели с около 30 % в България. Причините са комплексни-големият шум, голямото замърсяване, застрояването и не на последно място - недоброто отношение на хората към тези толкова полезни птици“ - коментира още Димитър Попов и призова гражданите да не развалят гнездата на врабчетата, защото от своят страна те ще гарантират на хората безопасност от страна на досадни насекоми като мухи, комари и други, с които се хранят и лястовичите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов в звуковия файл
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..