Деветата подред образователна игра "Отключи историята на своя град" организира Регионалния исторически музей в Кюстендил днес, от 10.00 ч. до 19.00 часа. Играта се организира в Европейската нощ на музеите и включва разходка из забележителностите на Кюстендил, в търсене на отговори от поставени загадки.
Разходката започва с посещение на Римските терми и изложбената зала в джамията "Ахмед бей", където участниците ще получат първия талон от играта, а всеки следващ ще открият след правилно отговаряне на поставения въпрос. Целта е запознаване с историята на града чрез разглеждане на музейните експозиции и събиране на талони, които водят до "ключа" за участие в томбола с награди, казаха от музея. За първи път играта ще се осъществи и с помощта на мобилното приложение за аудиогидове izi.TRAVEL.
За целта, съвместно с кюстендилеца Анатоли Костов, един от авторите на аудиогида, е разработена интерактивна приключенска игра из обектите в града. Необходимо е единствено инсталиране на приложението на мобилните телефони, казаха от музея.
Снощи, около 20 часа на тел. 112 бил подаден сигнал от 43-годишен мъж, че при разчистване на наследствено жилище в Перник, е намерил граната. Незабавно районът бил отцепен от полицейски служители и живущите във входа евакуирани. Представители на спешна помощ и пожарната също са пристигнали на място. Служители от Главна дирекция „Жандармерия, специални..
Временно е ограничено движението по платно за Кулата на път I-1 Благоевград – Кулата в района на Симитли поради ПТП. Обходен маршрут за леки автомобили: през пътен възел "Симитли" , през гр. Симитли, по успореден общински път на I-1 към Черниче и през пътен възел "Брежани" обратно на път I-1. Шофьорите на тежкотоварните МПС изчакват на място. Трафикът..
Локализиран е пожарът в Пирин благодарение на обилния дъжд, който вали в района на село Илинденци, каза за Радио Благоевград директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Благоевград комисар Валентин Василев. Изтеглят се всички екипи от мястото на огнената стихия и след като направят оценка, може да върнат някои от..
Общо 54 бяха точките в дневния ред на днешното заседание на Общинския съвет в Благоевград. В началото му бяха гласувани и три предложения на общинския съветник Василиса Валеова. По две от тях имаше отговор от общинска администрация. Те касаят премахването на опасно дърво в Благоевград и по-строг контрол по отношение изпълнението на Общинската..
Започна монтажът на ново улично осветление в седем градски квартали на Перник и в селата Студена, Рударци и Кралев дол, съобщи секретарят на община Перник Мартин Жлябинков. Подмяната на старите амортизрани лампи с нови енергоспестяващи осветителни тела трябва да приключи до края на годината и началото на следващата. Модернизацията на уличното..
„Трудовите договори няма да се преподписват или да се подписват нови такива след въвеждането на еврото от 1 януари 2026 година“, това каза Славянка Симитчийска, директор Дирекция „Инспекция по труда“ Благоевград по време на информационен форум за повишаване на информираността за еврото, трудовите договори и възнаграждения. В него участие взеха..
Независимо от засиления контрол на Инспекцията по труда, строителният сектор продължава да е един от най-рисковите по отношение на трудовия травматизъм и недеклариран труд. Това каза Славянка Симитчийска, директор Дирекция „Инспекция по труда“ Благоевград по време на информационен форум. Като най-честите нарушения Симитчийска посочва необезопасени..