„За последните 6 години, в момента имаме най-скъпата „потребителската кошница“ –коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. По думите му, ако от всичките 28 продукта, които влизат в „потребителската кошница“ днес закупим по единица, стойността й е 73 лева, за сравнение, миналата година е била 68. „Това се дължи на пазарни вариации, а не на някакви промени в пазара. Захарта, ориза и фасула държат едни постоянни равнища, брашното е 89 ст., стабилни са цените на яйцата и млечните продукти. Има възстановяване цената на свинското месо, което е било по-евтино преди години“-уточни Владимир Иванов.
По думите му, при плодовете и зеленчуците има по-ниска цена, например при ябълките и салатите. Цената на черешата и ягодата в сравнение с миналата година е на по-високо равнище към момента, но е по-евтина от началото на месеца. Доматите също са на по-високо ценово равнище, спрямо минали години, но спрямо миналата седмица, има понижение. При картофите, зелето и лука се забелязват също по-високи равнища, те са вследствие на неблагоприятната 2018 г.
Според Владимир Иванов, ценовите равнище в момента са абсолютно идентични към 2013 г. „В момента, българинът започва да купува повече и по-качествена и то българска продукция, защото доходите, спрямо 2013 г. са се повишили“-категоричен е председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Той коментира и фактът, че от вчера, цената на хляба в Разлог, произвеждан от гоцеделчевска фирма, е поскъпнал с 10 ст. Според него, това се дължи на разпределението на ресурсите по региони, което влияе върху различните покупателни способности на хората.
Според жители на Разлог обаче, покупателните способности на хората от малките населени места, не са се повишили, въпреки изнесените икономически данни, че според “30 % от българите, покупателните ни способности са нараснали, спрямо 2018 г.“ . Напротив, разложани са на мнение, че в момента има точно в обратната тенденция. Като пример, те дадоха повишената от вчера с 10 ст. цена на хляба в Разлог, произвеждан от гоцеделчевска фирма. Потребителите споделят, че въпреки това, ще продължат да го купуват, защото насъщният е основния продукт на трапезата им.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов и в репортажа на Лина Пъргова:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..