04.00 - 06.00 часа
Водещ: Кети Тренчева
   Българският манастир  в  Атон „Свети Георги Зограф“  отбелязва своята 1100 годишна история. Макар и да не е от най-големите и  най-богати манастири, той е един от най-посещаваните  места в Света гора.  За   живота на монашеското братство днес, за ктиторската мисия на родолюбиви  българи и за опазването на  светата ни  обител там ни разказва   банскалията  Костадин  Хаджитодоров, който отдавна не брои  посещенията  си в манастира, всяко от тях с   благотворителната мисия и грижа към монашеското братство.  В звуковия файл ще чуете и автентичен запис от  служба в Зографския манастир, която той ни предостави: 
  Безспорно  един от най-интересните обекти на православното ни културно наследство е  добърската черква „Св.Св.Теодор Тирон и  Теодор Стратилат“.   Този обект заедно с  уникалните  и опазени традиции в  селото, природните дадености, историческото  му и географско значение в миналото - през Добърско е минавал поклоническия път  от  Атон до Рилския манастир -  всичко това даде  шанс   за развитие на селския, планинския и културен туризъм. Има хипотеза, че този храм е  наследник на черква от 11 век.  След продължили близо 11 години спорове между  държавата и БПЦ, духовниците успяха да докажат   своите права като стопани на храма. И те недвусмислено  заявиха, че държат  храмът да  продължава да бъде и туристически обект,  какъвто беше в продължение на  години  като филиал на НИМ.  В звуковия файл можете да чуете проф.Петър Петров, това е човекът, който преди 46 години е спасил от заличаване ценните  стенописи и олтара на добърската черква.
Този обект заедно с  уникалните  и опазени традиции в  селото, природните дадености, историческото  му и географско значение в миналото - през Добърско е минавал поклоническия път  от  Атон до Рилския манастир -  всичко това даде  шанс   за развитие на селския, планинския и културен туризъм. Има хипотеза, че този храм е  наследник на черква от 11 век.  След продължили близо 11 години спорове между  държавата и БПЦ, духовниците успяха да докажат   своите права като стопани на храма. И те недвусмислено  заявиха, че държат  храмът да  продължава да бъде и туристически обект,  какъвто беше в продължение на  години  като филиал на НИМ.  В звуковия файл можете да чуете проф.Петър Петров, това е човекът, който преди 46 години е спасил от заличаване ценните  стенописи и олтара на добърската черква. 
 Пътят  до  древния град на македонските царе  Хераклея Синтика в Рупите най-накрая ще бъде построен.   Проектът го има от близо година, а миналата  седмица министърът на финансите  осигури  и средствата - близо половин милион лева.  Сума нищожна на  фона на безценните открития на археолозите,  които продължават да разкриват  недрата  на този мегаполис, чийто пръв управител най-вероятно е бил самият Александър Македонски.  Процъфтяващ град, разрушен из основи от две мощни земетресения през 4 век . Самата  пророчица Ванга често е говорела за него и за това нещастие, и то много преди  да започне самото проучване на терена. Огромен туристически интерес регистрира  този археологически обект, а посетителите  влизаха в ролята на истински сървайвъри заради липсата на каквато и да било  инфраструктура.  Изграждането на пътя ще  обхване и отсечката до комплекс Ванга,  по който   в определени участъци две коли не могат да се разминат. В звуковия файл можете да чуете доц. Людмил Вагалински от НИАМ към  БАН
Проектът го има от близо година, а миналата  седмица министърът на финансите  осигури  и средствата - близо половин милион лева.  Сума нищожна на  фона на безценните открития на археолозите,  които продължават да разкриват  недрата  на този мегаполис, чийто пръв управител най-вероятно е бил самият Александър Македонски.  Процъфтяващ град, разрушен из основи от две мощни земетресения през 4 век . Самата  пророчица Ванга често е говорела за него и за това нещастие, и то много преди  да започне самото проучване на терена. Огромен туристически интерес регистрира  този археологически обект, а посетителите  влизаха в ролята на истински сървайвъри заради липсата на каквато и да било  инфраструктура.  Изграждането на пътя ще  обхване и отсечката до комплекс Ванга,  по който   в определени участъци две коли не могат да се разминат. В звуковия файл можете да чуете доц. Людмил Вагалински от НИАМ към  БАН 

Четвърто издание на Балканския театрален фестивал 2025 в Благоевград, програмата на фестивала представя директорът на Драматичния театър „Никола Вапцаров“ - Маргарита Мачева. Младите български будители, разговор с Наско Миков, зам. - председател на Младежки парламент в Благоевград. Радослав Кузманов и неговият хелоуински плакат –..
Инфраструктурата, облагородяването на селото, развитието на туризма и задържането на младите хора са приоритети в управлението на новоизбрания кмет на петричкото село Беласица Атанас Гочев. Интервю. Съвременни Дигитални клубове ще бъдат създадени в читалищата в четири села в община Белица. Мая Падарева, секретар на Народно читалище „Георги..
Смяната на председателя на НС: стабилизация или нов цикъл на напрежение? - Политическият психолог професор Антоанета Христова с анализ на актуалните теми от седмицата. Погази ли БСП свои принципи в името на властта? - Коментар на дългогодишния депутат и член на БСП професор Румен Гечев. С него ще коментираме и онова, което е известно около..
Да изработваш с ръцете си и да наричаш с добри думи, за да носят радост на притежателя на твоите произведения. За ръчно изработени украшения говорим с Христина Пенчева от симитлийското село Брежани. Те творят също с ръцете си, но за да облекат в ефектни и модерни дрехи всеки желаещ. Те са Юлияна Димитрова и Асиет Атличева и учат моден..
Безводие в радомирско село. Работим по сигнали на слушатели, жители на село Негованци. За търсените решения - кметът на общината Кирил Стоев и ВиК Перник. Народно читалище „Н. Вапцаров“ в Благоевград иска одобряване от Общинския съвет за поставянето на паметна плоча на маестро Георги Щерев Стоянов – Почетен гражданин на Благоевград...
В предаването ще разберем как Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ ще отбележи 118-та годишнина от създаването си. Ще си припомним също на какво да обърнем внимание, ако търсим работа в чужбина. Ще говорим и за изискванията за наемане на работа на граждани от трети страни. Темите ще коментираме с Ваня Джупанова, експерт „Връзки с..
Дебатът в Европейския парламент за състоянието на върховенството на закона у нас: К акви изводи очертава той? Разговор с адвокат Александър Кашъмов от Програма „Достъп до информация“ . Хелоуин у нас – забавен празник или чужда традиция без място в българския календар? Ива Сеизова сблъсква две гледни точки : Разговор с..
 Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Ясно
								Ясно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност