Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учат благоевградски учители как да използват образователни онлайн платформи


Екипът на сдружение „Образование без раници“ започна двудневно обучение на тема „Инструменти за привлекателно образование“. В обучението ще се включат учители от няколко благоевградски училища. Основната цел е да се представи набор от най-новите и безплатни технологии, платформи и софтуерни продукти, които да бъдат в помощ на учителите и учениците.

Главният ни проект в момента е превод, популяризиране и прилагане на най-мащабния онлайн портал за образование в света – Khan Academy.“ Това каза зa Рaдио Благоевград Станислава Гатева от „Образование без раници“

Khan Academy е платформа за безплатно образование с над 10 000 видео урока и 100 000 упражнения по математика, програмиране, компютърни и други науки.

“Академията се използва по цял свят от над 70 млн. потребители. Уроците обхващат учебните предмети от 1-ви до 12-ти клас, подготвителни модули от университетското образование и множество теми от общокултурен характерКъм момента сме създали съдържание на български език по предметите – ‚Математика“, „Физика“, „Биология“, „Астрономия“ „Програмиране“ и др.“, допълни Станислава Гатева.

Стремежът на сдружението е да бъде показано как чрез инструментите,  учениците могат да учат по забавен за тях начин, както и да подпомага осъвременяването на образованието в България и да създава алтернативни образователни и културни ресурси.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пожар в природен парк „Рилски манастир“

Пожарът над река Илийна в Природен парк „Рилски манастир“, който наскоро бе локализиран и потушен, се е възобновил, каза за Радио Благоевград говорителят на Областна дирекция на МВР  – Кюстендил Катя Табачка. „Снощи e имало единични огнища, които са пламнали. Днес  пожарът е разширил периметъра си. На място гасят три екипа на пожарната и екип на..

публикувано на 13.07.25 в 15:14

Пирин Рън стартира в сърцето на планината

Днес в Банско беше даден официален старт на едно от най-очакваните спортни събития в планината — Пирин Рън 2025. Десетки ентусиасти и професионални състезатели се събраха рано сутринта на начална станция на лифта, за да премерят сили и издръжливост по живописните, но предизвикателни маршрути на Пирин. Началото на надпреварата беше дадено лично от..

публикувано на 13.07.25 в 13:13

Община Петрич спечели делото и продължава без съдебни спорове проучването на Античен град Хераклея Синтика

Разкриването на Античен град Хераклея Синтика и прилежащи некрополи беше съпроводено и от съдебни процедури, предвид предявени претенции за собственост на малко над 3 дка, които се намират в близост до форума на обекта. Оспорена в съда беше заповедта на кмета на общината за отчуждаване на въпросния имот, за да продължи реставрацията, консервацията,..

публикувано на 13.07.25 в 09:27

Температурите се покачват

Днес ще бъде слънчево. След обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37 градуса. В планините ще бъде слънчево, след обяд на отделни места ще се развива купеста облачност. Ще духа слаб югоизточен вятър, по високите части от северозапад. Максималната температура на..

публикувано на 13.07.25 в 09:05

Методи Байкушев: ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи

ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи. Така кметът на Благоевград Методи Байкушев коментира преди заседанието на Националния съвет на партията, започващо към 15.00 часа, акциите на Антикорупционната комисия в София и Варна и решението на СГС да остави в ареста Благомир Коцев. След шестчасово заседание късно снощи Софийският..

публикувано на 12.07.25 в 15:28

Автопоход от Дупница до Рила организираха от партия „Възраждане“ в защита на българския лев

Автопоход от Дупница до Рила организираха днес от партия „Възраждане“ в защита на българския лев.  Шествието трябваше да се проведе по автомагистрала „Струма“, но след преговори с полицията предвид натовареното движение през този сезон по магистралата, се стигна до компромис и шествието премина през селата Усойка и Мурсалево, град Кочериново и..

публикувано на 12.07.25 в 13:11

Първи фестивал „Здравей, Здраве!“ в община Трън

На територията на живописното Ждрело на река Ерма в трънското село Ломницаще се проведе първото местно издание на фестивала „Здравей, Здраве!“. Официален партньор е община Трън, а фестивалните дни са 12 и 13 юли. Събитието е част от културния календар на Община Трън. Фестивалните дни ще предоставят свободен достъп на местната общност и всички гости до..

публикувано на 12.07.25 в 09:11