Земеделски производители излизат в четвъртък на протест в центъра на Хаджидимово, заради някои неясни моменти в Наредбата за деклариране на земеделските площи, залегнала в Закона за собствеността на земеделските земи.
„До 31 юли е срокът, в който стопаните трябва да заявят дали и как, ще използват през следващата селскостопанска година земеделските си земи или ще ги дават под аренда. Да, но в момента има много стопани, които не са информирани за този Закон за ползване на земеделските земи, който е в сила от 2012 година. И аз питам-защо чак се га става ясно, че съществува такъв Закон и чак сега ни се казва, че трябва да декларираме земите си? Този Закон е лобистки и се оказва, че е по-силен от нотариалните актове, които притежаваме за земите си. Това е един от проблемите, заради който ще протестираме“ - коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“, организатор на недоволството.
„Нека всеки, който иска да защити собствеността си, да излезе и да го направи, защото всеки, който си мисли, че е собственик на имот, след определено време ще се окаже, че не е собственик. Това му го гарантирам, защото, когато собствеността му се води на неговия пра, прадядо и когато се опита с решение, с нотариален акт да го докаже, след години ще се окаже, че не е негов. Ето аз например, не мога да докажа, че съм собственик на имот, защото не е деклариран. 10 години ми казваха, че нямам право да го деклариран и затова не го правех, сега изведнъж ми казват, защо не съм го декларирал“ - уточни още Иван Сабахлъков.
Той уточни, че другият проблем е в това, че хората, които в момента са в чужбина и решат след 31 юли, че искат догодина да работят земите си, но не са го декларирали, защото са били зад граница, няма да могат да ползват имота си следващата година.
Според Кирил Укев, директор на Областна дирекция „Земеделие и гори“ - Благоевград, „тази Наредба не е от вчера и стопаните трябва да са наясно с основните моменти в нея. Всеки стопанин, който не може лично да декларира земите си, може да направи това, чрез упълномощено лице. Става въпрос за Закона за собствеността на земеделските земи и тяхното ползване, който не е нов. Границите на ползване на масиви не търпят кой знае какви изменения, спрямо предходната година. Имотът паднал миналата година, за него може да бъде заявено участие и тази година, но ако не е бил разпределян годините назад, предполагам, че няма да има интерес и занапред да се ползва“-коментира още Кирил Укев.
Според него, стопаните трябва да подадат такива заявления, за да не попадне имотът им в така наречените „бели петна“. Ако това се случи, земеделският производител ще получи наем от ползвателя. „Регистрираните площи за подпомагане в област Благоевград са около 55 хиляди хектара, като споразуменията са около 20 хиляди. В сравнение с другите области, в нашата няма толкова много земи, определени като „бели петна“ - уточни още директорът на Областна служба „Земеделие и гори“-Благоевград.
Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков и с Кирил Укев
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..