„На 3 и 4 юни, 2020 година, в София ще се проведе Световно изложение на тютюн и тютюневи изделия, и технологии за обработка на тютюн. В рамките на този Световен Експо форум, ще се проведе и поредното Годишно Общо събрание на Европейска междубраншова асоциация (ELTI). Това е още едно домакинство на България и възможност да „дърпаме чергата към нас“, фокусът на внимание да бъде насочен към България за сектор Тютюн, за да можем от всякакви нива и посоки, да получим подкрепа, каквото и да означава това. Решението бе взето на проведеното на 3 юни в Рим, Италия, Годишно Общо събрание на Европейска междубраншова асоциация (ELTI)“ - съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България НАТ-2010, президент на УНИТАБ-ЕВРОПА вицепрезидент на ЕЛТИ.
Г-н Филев бе част от българската делегация на НАТ-2010, която участва в три важни форума, касаещи настоящето и бъдещето на сектор Тютюн на Балканите и в Европа. Освен, Годишното Общо събрание на Европейска междубраншова асоциация (ELTI), в Италия се проведе и среща на Изпълнителения комитет (ИК) на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите UNITAB , а на 10 юни, в турския град Самсун, се събраха представители на тютюневия сектор от трите балкански държави България, Турция и Македония, както и държавата Азербайджан, в която също се отглежда ориенталски тютюн.
От там дойде другата важна новина, че през 2020 година, България ще бъде следващият домакин на Форума на ориенталските тютюни, който тази година се проведе в Турция. „Важните теми, които коментирахме на този форум, бяха свързани с пазара на ориенталски тютюн, който е водещ в България със 70-те си процента на фона на цялото си ежегодно производство. Тук става ясно, къде се намира България на картата на тютюна на Балканския полуостров, каква е конкуренцията и какви са тенденциите в развитието на сектора. А, перспективата е свързана с производството на екстра качество на тютюневата суровина, защото се появяват конкуренти, с които трудно ще можем да се преборим“ - коментира още Цветан Филев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..