Пореден протест срещу добива на ценни кожи в България организират природозащитни и граждански организации. Той ще се проведе на 19 юни, сряда, от 9 до 12 ч., пред сградата на Министерския съвет в София.
„На 22 юни се навършва точно една година, от както Националната гражданска инициатива срещу добива на ценни кожи в България, внесе в Народното събрание искането за забрана отглеждането и убиването на животни, заради кожите им. Това предложение внесохме под формата на законопроект и много разчитахме депутатите да го разгледат и внесат като законодателна инициатива от тяхна страна. За съжаление, една година вече, това не се случва! Затова, ние сега се обръщаме точно към Министерския съвет като вторият орган, който има право да внесе законопроекта, така че, разчитаме да бъдем чути от Кабинета, от съответния ресорен министър и да зададем нашите въпроси. Това е в основата на този протест“ - коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска от Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България.
По думите й, до момента не малко народни представители са изразили желание да подкрепят внесените законодателни промени, но на практика не са го на правили.
„Забавянето, в рамките на една година на тези законодателни промени, обрича на страдание и смърт ново поколение стотици хиляди животни, които ще бъдат убити и одрани само, заради мода и суета. Всички информирани политици до момента, на практика участват косвено в това ужасно деяние, защото те по никакъв начин досега, не са предотвратили това да се случи“ - категорична е Петя Алтимирска.
Тя съобщи, че в началото на юли ще бъде организиран още един национален протест, но в почивен ден, така че в него да могат да се включат повече хора.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..