Според нея сериозното изгаряне повишава 2 пъти риска човек да заболее от меланом – най-злокачественият тумор на кожата. Това е риск при еднократно изгаряне. Когато обаче ежедневно се излагаме на слънце, без то да доведе до изгаряне - кожата също помни тези часове. Когато те станат няколко хиляди на брой, след години в зоните на изгарянето най-напред се появяват белези на стареене. Второ - новообразувания, които не са кожен меланом, но са други карциноми на кожата, които се лекуват относително по-лесно, но пак изискват хирургично лечение.
Д-р Матеева подчерта, че рискът за меланом се крие в човешките гени. Ако някой в семейството е имал такъв проблем, то този човек е изложен на по-голям риск. Дали човек ще го развие или не – това зависи от външни фактори и един от тях е слънчевото изгаряне. За меланома основен рисков фактор е изгарянето. „Ние казваме, че прегледите за меланом трябва да се провеждат 1-2 пъти в годината, защото дори на следващия ден след прегледа някоя бенка да започне да се променя , да развива меланом – със сигурност тези месеци са достатъчни, за да може да се хване при следващия преглед в начален стадии. А в начален стадии заболяването е лечимо 100 процента.“- уточни д-р Матеева. Тя коментира и проявите на слънчева алергия, която най-често се появява като слънчева уртикария. При първоначалното излагане на слънце при тези хора се появяват сърбящи надигнати лезии по кожата, които отминават спонтанно за 24 часа. С течение на времето организмът привиква и до края на лятото те вече нямат този проблем. В тези случаи е препоръчително излагането на слънце трябва да става постепенно и не в пиковите часове, за да не се стига до изгаряне.
Специалистът от УМБАЛ „Александровска“ препоръча на слушателите да ходят на плаж рано сутрин и в следобедните часове, а в пиковите да потърсят сянката. Винаги да носят в себе си слънцезащитен крем, закупен от аптека, от лицензирана козметична марка, която е тествана дерматологично. Продуктът се нанася поне 20 минути преди излагането на слънце - каза д-р Валерия Матеева - гл. ас. в УМБАЛ „Александровска“ и национален координатор на „Евромеланома“ за България в здравния час на Радио Благоевград-БНР.
Д-р Весела Матеева можете да чуете в звуковия файл
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...