Около 80 хиляди учители работят в момента в средното образование на българските училища. Преди двайсетина години техният брой е бил 120 хил. Средната възраст на преподавателите е около 55 години. В предучилищното образование тя е малко по-висока. Изключително нисък е процентът на учителите до 30-годишна възраст.
Говорим си за политика, за икономика, за добра жизнена среда. Знаем обаче, че всеки човешки фактор, който се развива в отделна социална сфера, е преминал през конкретно обучение в своя живот. Ролята на учителя, като цяло, е огромна за формирането на различни компетенции за всеки един от нас.
Образователната система в Европа изисква адекватни реформи, предвид масираното навлизане на съвременните технологии в обучителния процес. Знанията, които трябва да придобие съвременният учител по време на своята подготовка, трябва да му дадат базата за преодоляване на тези предизвикателства.
Върху тези проблеми дебатираха представители на научни и образователни среди от Източна Европа по време на тридневен форум в Благоевград. Факултетът по педагогика към Югозападния университет „Неофит Рилски“ бе организатор и домакин на Седмата международна научна конференция „Съвременното образование – условия, предизвикателства и перспективи“.
В каква посока се развива образователната система у нас – деканът на Факултета по педагогика в ЮЗУ, доц. Траян Попкочев изложи своето становище в следобедната програма на Радио Благоевград на 18 юни. Пред водещата, Бойка Браткова, той коментира и има ли реална връзка между висшите училища и бизнеса. (чуйте звуковия файл)
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..