Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от ВМА: Да се подхожда с внимание към опасността от малария и западнонилска треска

     Общото между маларията и западнонилската треска  е векторът комари. Маларията е една от трите опасни инфекциозни болести след ХИВ и туберкулоза. В световен мащаб, за 2016 г. смъртните случаи от малария са 445 000. Малките деца и бременните жени са рисков контингент. България е една от първите страни, обявена за страна свободна от малария още през 60-те години на миналия век. Живеейки в динамичния свят, в който има поток от хора, стоки, свободния трансфер, желанието на гражданите да пътуват, отворените граници – всичко това е риск да се внесат болести, които сме позабравили, заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ д-р Магдалена Баймакова, гл. асистент в Катедра „Инфекциозни болести“ във ВМА – София.

     „Препоръката ми е: всеки гражданин, пътувайки до страни в Азия и Африка, Океания и Латинска Америка да направи справка онлайн, да се консултира със специалист и да се запознае с рисковете.  Маларията е заболяване, което подлежи на много строг контрол и отчет, и всички хора, за които има съмнение,  се изследват и  регистрират. За 2018-та година около 1 700 лица са изследвани, от които 8 са  регистрираните случаи на внесена такава инфекция, а  5 са български граждани. Проблемът с това заболяване е липсата на медикаменти в страната, защото нямаме местно разпространение и медикаментите по много сложен начин достигат до  нашата страна, а лечението е много специфично“ – каза д-р Баймакова. Тя уточни, че маларийната терапия е много по-различна от известните ни други медикаменти за лечение и  е ключова, за да бъде спасен човек. Характерни са фебрилните състояния, дали те ще бъдат на 2 или 3  дни – зависи от треската. Всеки гражданин, който поражда съмнение и се завръща от ендемична за малария страна или територия, в рамките на 1 година при всяко повишаване на температура трябва да се изследва насочено за това заболяване. Освен температурата трябва да се следи за жълтеница, влошаване на състоянието, увеличен черен дроб и слезка, поява на анемия.

     При Западнонилската треска клиничната картина и прогнозата са много по-добри от маларията. При 70-80 процента от случаите протича безсимптомно, т.е. човек прекарва срещата с вируса без да развива клинична картина. При част от пациентите има остри  фебрилни състояния и много малък процент могат да развият симптоматика, свързана с централната нервна система, която може да бъде проблем за пациента.

     При защита от комарите важни са репелентите, комарници в домовете, да се избягват блатисти водни повърхности от залез слънце до изгрев – препоръча  гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във ВМА-София. (Чуйте звуковия файл...)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39