Хиляда са вече изградените чешми на територията на община Сатовча, която кандидатства за книгата на рекордите Гинес. Преди години, когато документите бяха внесени, чешмите, направени от стотици семейства, бяха около 800. Всеки момент се очаква потвърждението от съдийската комисия на Гинес за финализиране на процедурата. Ако Сатовча бъде обявена като община с най-многото изградени чешми в света, това определено ще провокира интереса към нея и към уникалната природа в Западните Родопи. Още – в разговора на Кети Тренчева с кмета, д-р Арбен Мименов:
Реалните шансове община Сатовча да бъде записана в книгата на световните рекорди Гинес със своите 1000 чешми, определено повлия на местните хора и през последните години се наблюдава бум на изграждането на тези уникални места за отдих. Около новите чешми се правят и беседки, барбекюта, кътове за детски игри, цветни градини. Строят млади и стари, хората, останали в общината и гурбетчиите, идващи си на ваканция в родното място. Едно от тези места е превърнаго в горски парк. Изграден е от семейството на личния лекар в Плетена и още няколко села д-р Искрен Кальонев, който ни посреща в парка заедно със съпругата си Елена. За потребността да направят нещо толкова хубаво и да го оставят на хората, и за лекарското ежедневие в малката планинска община, Кети Тренчева разговаря с д-р Кальонев:
Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско. „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..
Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..
В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..
Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..
Д-р Пламен Димитров, психолог и изследовател, представи задълбочен поглед към профила на негласуващите български граждани. Според тематично и многопластово изследване, проведено от екип психолози сред над 1200 души, една четвърт от негласуващите са успешни и социално активни личности. Какво ги отблъсква и какви са възможностите за мобилизиране на тази..
Проектът за бюджет 2025 – какви мерки предвижда правителството за постигане на дефицит от 3% и как ще се отразят те на икономиката и ежедневието ни? От увеличението на осигуровките и възможността за връщане на стандартния ДДС, до новите данъци върху свръхпечалбите на банките – какви са плюсовете и минусите на тези предложения? Коментар по тези въпроси..