Хиляда са вече изградените чешми на територията на община Сатовча, която кандидатства за книгата на рекордите Гинес. Преди години, когато документите бяха внесени, чешмите, направени от стотици семейства, бяха около 800. Всеки момент се очаква потвърждението от съдийската комисия на Гинес за финализиране на процедурата. Ако Сатовча бъде обявена като община с най-многото изградени чешми в света, това определено ще провокира интереса към нея и към уникалната природа в Западните Родопи. Още – в разговора на Кети Тренчева с кмета, д-р Арбен Мименов:
Реалните шансове община Сатовча да бъде записана в книгата на световните рекорди Гинес със своите 1000 чешми, определено повлия на местните хора и през последните години се наблюдава бум на изграждането на тези уникални места за отдих. Около новите чешми се правят и беседки, барбекюта, кътове за детски игри, цветни градини. Строят млади и стари, хората, останали в общината и гурбетчиите, идващи си на ваканция в родното място. Едно от тези места е превърнаго в горски парк. Изграден е от семейството на личния лекар в Плетена и още няколко села д-р Искрен Кальонев, който ни посреща в парка заедно със съпругата си Елена. За потребността да направят нещо толкова хубаво и да го оставят на хората, и за лекарското ежедневие в малката планинска община, Кети Тренчева разговаря с д-р Кальонев:
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..