Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Врабчев: Дошло е времето Паметникът на незнайния македонски четник да бъде възстановен

Това  каза известният експерт по национална и международна сигурност, но и разпознаваем автор в съвременната българска скулптура, Андрей Врабчев.
В понеделник, 5 август, за 17:00 часа в Регионалния исторически музей в Благоевград е насрочено учредяването на Инициативен комитет за възстановяване на Паметника на незнайния македонски четник.
"Паметникът е имал бурна съдба. Моята позиция е, че тази съдба трябва да бъде разказана." – каза Андрей Врабчев в предаването на Радио Благоевград "Изгрей зора" – "Не чрез текст, но по някакъв начин трябва да бъде показано, че възстановеният паметник не е същия. В какъв смисъл? Ако ние възстановим паметника буквално, то това ще бъде фалшификация. Ние трябва да възстановим паметника по начин, който да разказва, че той е бил построен, след това веднъж махнат, след това отново възстановен. Всъщност да разкаже цялата история и собствената си история, включително, а неговата история е по някакъв начин историята на борбите на македонските българи от 1933 г. до ден днешен, защото те продължават по някакъв начин. Знаем, че паметикът е премахнат след "Девети септември", така че той ще разкаже и тази история – и за македонизацията...
Другото, което бих искал да се случи е, че предлагам един нов начин да се представи историческия контекст на паметника, включително и той да може да бъде видян на оригиналното място, като по този начин ще освободим композицията от всякакви излишни надписи – ще се запазят само символиката и надписите, които са присъствали на оригиналния паметник, а това е 1893-а, годината на основаването на ВМОРО, и имената на окръжните градове на организацията. Нищо друго няма да се пише по паметника, защото такъв е оригинала. Цялата останала информация предвиждам чрез апликация на телефон, чрез така наречената "добавена реалност" да може да се гледа като добавка към паметника, който ние ще създадем, като той – ако се отиде на на площад "Македония" – чрез същото "приложение" за телефон или таблет, да може да се види във "виртуална реалност" на оригиналното си място в оригиналния вид." 
Още за историята на паметника и за концепцията на неговото възстановяване и пресътворяване можете да чуете в звуковия файл. 
     Паметникът на незнайния македонски четник е монумент в Благоевград, поставен в чест на загиналите четници на ВМОРО и ВМРО. Построен е през 1933 година, а след 1944 година той е разрушен и възстановен по-късно като паметна плоча.
Снимка

     В Горна Джумая през февруари 1933 година се организира Великият македонски събор на българската бежанска общност от Македония. През август 1933 година, по повод честването на 30-годишнината на Илинденско-Преображенското въстание, паметникът е тържествено открит (снимката по-горе, с източник Уикимедия, е от откриването на паметника в Горна Джумая през 1933 година).

     Паметникът представлява статуя на четник от ВМРО на голям пиедестал, на който с метални букви е изписана годината на създаване на ВМОРО – 1893. Изработен е от скулпторите Пандо Киселинчев и Кирил Шиваров. Намирал се е на площад „Македония“ в центъра на Горна Джумая, в близост до мястото, където през 1955 година е поставен паметникът на Гоце Делчев. След Деветнадесетомайския преврат от 1934 година е забранено от новите власти да се правят чествания и манифестации покрай паметника, а след след 1944 година е разрушен.
     След демократичните промени в България, на Втория велик македонски събор, през 1991 година се появява идея за възстановяване на паметника, но до днес съществува само паметна плоча за "незнайния македонски четник".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01