Във високата част на село Джерман, община Дупница, вода има само сутрин и вечер, и е въведен режим. Причината е в намаления дебит на местните водоизточници, които снабдяват високата част на селото. В останалите части на село Джерман, които се снабдяват с вода от градския водопровод, засега няма проблеми. В село Самораново жители на селото сами са създали проблем, защото са запушили основния водопровод, за да имат вода за напояване. Този проблем вече е решен. Това заяви в интервю за Радио Благоевград управителят на Общинското „ВиК“-дружество в Дупница Илия Илиев. (чуйте звуковия файл)
В село Бараково, община Кочериново, имаше проблем с водоснабдяването в края на миналата седмица. Причината е в явно неизяснените отношения между общините Рила и Кочериново. Водопроводът е сравнително нов, но често водата се отклонява към община Рила. Там нямат и водомери, и затова ползват водата почти безконтролно. След намесата на областния управител в Кюстендил Виктор Янев, водата вече е пусната към община Кочериново, която е получавала една 8 л./сек., вместо по 30 л.сек. Подробностите ще научите от интервюто с кмета на село Бараково Стойчо Стойчев. (чуйте звуковия файл)
Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите. За да продължат..
Усукването на бели и червени конци е запазена традиция в България. Първият ден на пролетния март месец е посветен на мартеницата и Баба Марта. Има много поверия и предания за образа й, каза Тоьо Христов от Националния етнографски музей. Баба Марта е женски митичен персонаж от българския фолклор. В народните вярвания тя е..
В самоковското село Драгушиново Тодоровден се отбелязва и с приготвянето на курбан от речни раци - т. нар. "рачник". Историята на рачника е тясно свързана с историята на черквата „Св. Теодор Тирон“ в селото. Храмът е съграден през далечната 1868 г. и на няколко пъти е отнасян от бурните води на Искъра. Това разказа кметът на селото Георги..
За десета поредна година фолклорният фестивал „Зимна приказка в Пирин" дава сцена на самодейци от цялата страна, както и от Сърбия, Северна Македония и далечно Мароко. Събитието, което е чакано, се организира от Български фолклорен център „Нестия". В читалищата на Банско и Добринище на 7 и 9 март ще се съберат десетки народни изпълнители,..
Четвърти бойкот на големите търговски вериги е обявен за днес. За втори път ще има бойкот и срещу банките. Според организаторите на събитието, при последния бойкот на 27 февруари, големите хранителни вериги са „бойкотирали „бойкота на българите“ с промоциите, които пуснали в тези дни“. В останалите дни без бойкот, цените са били повишени видимо...
Финансовата децентрализация за общините, финансовото обезпечение на инфраструктурните проекти по места и готовността на местните власти за въвеждане на еврото. Това са част от темите, поставени от кметовете на общото събрание на Националното сдружение на общините в България. „България е една от малкото държави, в която няма финансова децентрализация..
През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта и сърдития й..