Тази нощ депутатите в британския парламент предприеха първата стъпка към приемането на законопроект за блокиране на Брекзит без сделка. Те гласуваха за изземване на дневния ред на правителството в Камарата на общините, за да започнат обсъждане на законопроекта. Очакванията са, че след обсъждането законопроектът ще бъде гласуван, тъй като 17 депутати от Консервативната партия на Борис Джонсън със сигурност ще го подкрепят, съобщава БНР.
Вестник „Гардиън“ коментира тези дни, че ЕС обмисля да категоризира „Брекзит без сделка“ като голямо природно бедствие – подобно на природните катаклизми, което би довело до отпускането на извънредни средства на най-засегнатите държави-членки.
Раздялата на Великобритания с Европейския съюз в повечето случаи изглежда неразбираемо. За някои експерти процесът е познат като Brexit – наименованието произлиза от термина Грексит. Той пък бе въведен от икономисти, когато преди години изглеждаше, че изпадналата във финансов колапс Гърция ще излезе от Еврозоната през 2012 година. Гърция обаче не напусна общността (и в двата случая наименованието се образува от първите букви на имета на страната, с добавка Exit: изход).
Друг е резултатът на Острова – Великобритания напуска ЕС след референдум през 2016 г.
Т.нар. „развод“ на този етап е предвиден да се случи на 31 октомври.
Какво на практика означава „Брекзит“ и как ще се отрази на българските имигранти излизането на Обединеното Кралство от ЕС – в следобедния блок на Радио Благоевград на 3 септември пред водещата, Бойка Браткова, макроикономистът и преподавател в ЮЗУ, проф. Ганчо Ганчев направи анализ на ситуацията.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..