„Причините са както природни, така и антропогенни. Намираме се в период на маловодие. Река Струма в този участък е в критично ниско ниво. Големи притоци на реката са пресъхнали. Друга причина е високата температура, измерена в язовира – около 30 градуса на повърхността, а в дълбочина около 24 градуса. Голяма част от рибните видове при температура от 22 градуса агонизират, а при 30 – умират. Освен това от средата на август до началото на септември има цъфтеж на фитопланктона, което допълнително допринася за намаляване на кислорода. По отношение на антропогенните фактори не е тайна, че в река Струма има издадени разрешителни за заустване на отпадъчни води от промишлени предприятия. В река Струма преди язовира се заустват отпадъчните води от битовата канализация на град Перник. Тези процеси са контролирани от нас и през последната година не са установени превишения на индивидуалните емисионни ограничения, поставени в разрешителните. Но в съчетание с маловодието, изпускането на отпадъчни води нарушава баланса между чисти и непречистени води“, каза на пресконференцията Радослав Георгиев – директор на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.
Друг антропогенен фактор, който беше посочен от г-н Георгиев, е нерегламентираното зарибяване на язовир Студена, което се прави от 2016-а година насам.
„Макар да е добро намерение на хората, които го правят, не се прави по правилата. За това зарибяване не е поискано съгласуване и разрешение нито по отношение на видовете, нито по отношение на количествата, които са внесени в язовира. Следователно съществува вероятност язовирът да е презарибен, което допълнително допринася за изчерпване на кислорода. Има вероятност тези видове да не са съобразени с условията на екосистемата“, каза още Георгиев.
Изготвен е план за мониторинг и ежемесечно се извършват наблюдения в три пункта – преди, в и след язовира.
„Не сме установили драстични нарушения и превишения на нормите за качество на водата. Възложили сме и на друга акредитирана лаборатория да провери за приоритетни вещества и специфични замърсители. Няма съществени разлики в резултатите“, допълни Радослав Георгиев.
Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ извършва проверки по всеки получен сигнал. Информация за резултатите се публикува всеки месец на интернет страницата на институцията. Проверки се извършват и през празнични, и през почивни дни.
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..