„Няма законови ограничения за това, домашните любимци да пътуват в градския или междуградския транспорт, заедно със своите стопани. Ограниченията се налагат единствено от собствениците на транспортните фирми. Единствените животни, за които не би трябвало да бъдат налагани никакви ограничения, са кучетата водачи.“ - заяви за Радио Благоевград Явор Гечев от Фондация „Четири пали“, в отговор на слушателски въпрос.
По думите му, за градския транспорт примерите са различни за цялата страна. „Например в София, в метрото или в градския транспорт, човек може да се вози с домашния си любимец, ако той е с каишка, има намордник, притежателят носи паспорта и заплати билетче за домашния любимец. Има общини, в които е абсолютно забранено човек да се качи в градския транспорт с домашния любимец. Когато става въпрос за междуградско пътуване независимо, дали става дума за БДЖ или за частна автобусна компания, там ограниченията са още по-сериозни. В БДЖ, ако животинчето е малко, може да се вози в купето, ако не е, трябва да се вози в отделен вагон, където са пощенските пратки, както е при самолетното пътуване. А, когато става въпрос за частните превозвачи, там ограниченията са още по-сериозни. Те предпочитат да не допускат животни, освен в багажното отделение, което не е редно, когато става въпрос за автобуси.“ - уточни Явор Гечев.
Той припомни, че много от превозвачите имат „горчив опит„ от недобросъвестни собственици, които качвайки се в превозното средство с домашния любимец, не полагат необходимите усилия, животното да не създава дискомфорт на пътниците или да не нанася някакви повреди или щети по превозното средство.
„Така че, проблемът с пътуването на домашните любимци в градския и междуградския транспорт, е много сериозен и той винаги има две страни. Когато човек иска да има права, става дума за собствениците на домашни любимци, той трябва да знае, че има и съответните отговорности.“ - категоричен е Явор Гечев от Фондация „Четири лапи“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Явор Гечев - >
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..