Ася Бояджиева, директор на гимназията: „Предстои ни 70-годишен юбилей и в тази връзка през изминалата учебна година учителите и учениците на ПГИ „Иван Илиев“ Благоевград си направиха най-добрия подарък, като завоюваха това първо място сред всички икономически гимназии, средни училища и други, които предлагат образование по икономически професии. Постигнахме го с много ентусиазъм, с много труд, вдъхновение и амбиции от страна на учители и ученици. Завоювахме I-во място на най-трудното състезание в страната, организирано от МОН по счетоводство. Участвахме в Международния панаир на учебно-тренировъчните фирми, където също завоювахме първи места в различни категории. Организирахме национално състезание по английски език за икономисти в партньорство с АУБ, което правим вече четвърта година и се опитваме това състезание да бъде включено в календара на МОН, засега все още неуспешно. Учениците ни се представиха блестящо на държавните изпити по теория и практика на професията. По време на техните защити на бизнес планове и счетоводни казуси присъстваха представители от банкови институции, от стопанската сфера. Те бяха впечатлени от способността на учениците да отговарят на неочаквани въпроси, да покажат мислене и солидна подготовка. Всичко това ни дава усещането, че пътят е правилен и с екипът от учители, с който разполага училището и способността им да мотивират учениците за успех и личностно развитие, ще продължим и занапред да поддържаме това високо ниво, което предлагаме като качество на образованието в нашето училище.“
Нина Стоицова, заместник-директор по учебната дейност: „Това, което искам да споделя като координатор на тазгодишния проект по програмата „Еразъм+“, ключова дейност „Училищно образование“ за втора година гимназията има одобрен проект за обучение на учители в държави от ЕС. Името на проекта е „Предприемчиви, мотивирани и креативни в интернационалното училище на 21 век“. Бяха одобрени три курса с три мобилности от учители, общо шест учители от гимназията бяха на обучение във Великобритания, Испания и Италия и това, което т.г. реализирахме, е плод на работа освен на ръководството и на мотивираните колеги, желаещи да се включат в обучението. Обучението беше в различни държави на различни теми: управление на конфликти, емоционална грамотност, по-добър английски, иновации в класните стаи."
Антония Бакалова, преподавател по история и цивилизации: „Аз участвах в обучение във Флоренция, Италия. Курсът се нарича „Креативни, иновативни мотивиращи нови техники на преподаване“. Идеята на обучението, което беше двуседмично, се изразяваше в това как да разчупим традиционната образователна среда и да превърнем учебния процес в интересен за учениците. Запознахме се с най-различни сайтове и приложения в интернет, които можем да използваме в процеса на преподаване. Най-голямото предизвикателство беше, че работният език беше английски. Ние с моята колежка, с която участвахме в обучението, не сме филолози и всички останали участници от другите държави ни поздравяваха за смелостта и куража за това, че сме взели участие в този курс и сме успели да преодолеем едно ново предизвикателство за нас.“
Биляна Дончева, преподавател по физическо възпитание и спорт: „Аз с моята колежка, преподавател по биология, бяхме в Англия за по-добър английски за учители. Тъй като нашите предмети са далеч от английския, целта ни беше да усъвършенстваме езика, да постигнем по-високо ниво, за да можем да направим по-интересни уроците на учениците. Искахме да видим как се преподава там. След като овладеем езика, се надяваме да го прилагаме в часовете, за да може материалът да е много по-интересен и поднесен по по-интересен начин. Бяхме две седмици, общувахме с много колеги от различни държави, от Франция, от Италия. Имахме възможност да се запознаем с техните системи. Общуването ни донесе освен емоции и други ползи за преподаване.“
Николай Георгиев, ученик: „Аз виждам промяна относно метода на преподаване на нашите учители, които участваха в проекта. Поднасят материала по-интересно, по-различно. Забелязва се разликата и мисля, че от тези проекти има голяма полза.
Аз бях на стаж в Португалия. Моят стаж беше свързан със счетоводната практика. Идеята беше да усвоя нови знания, да се запозная с нови хора, с техния начин на живот, тяхната култура. Аз имах късмета да бъда там две седмици, през които научих много. Бяхме в различни фирми. Говорехме само на английски език. Освен счетоводната практика, този стаж ни подобри езика. Ние прескочихме езиковата бариера и се отпуснахме. Чувствахме се супер!“
Антоний Георгиев, ученик: „Тези проекти според мен са много добри и много полезни. Научихме много и в счетоводството, и езика. Това са проекти, които могат само да ни помагат.“
Анита Христова, ученик: „Аз също бях в Португалия. За първи път напуснах България и видях какво е да се справяш сам, родителите да не са до теб, да няма кой да ти помага. С всичко трябва да се справяш на собствените си рамене.“
Официалното отбелязване на 70-годишния юбилей на ПГИ „Иван Илиев“ Благоевград ще се състои на 28 ноември 2019 година.
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..