Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов: Няма „Самуилова България“ – това е Първото българско царство


   „Самуил е последният от династията, основана от Крум. Нито Крум е първият, нито Самуил е последният, но метафорично казано е така.“ – това заяви днес в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“ историкът проф. Пламен Павлов, в разговор, посветен на 1005-ата годишнина от смъртта на цар Самуил (6 октомври 1014 г.). 

   „Тази държава е много обширна – тя на практика съвпада с България от времето на Симеон, в много отношения, особено след битката при Траянови врата, когато Самуил освобождава източните български земи и Сердика е столица, България почти постига пълния си интегритет. Да не говорим, че има завоевания на запад, които ги няма при Симеон – подчинени са днешна Черна гора, Босна и Херцеговина... Изобщо Самуил се опитва да преориентира „посоката“ на югозапад, разчитайки на по-многобройното население, по-запазената икономика, по-добрия политически климат – избягвайки заплахата от северните номади, да кажем, печенезите, която надвисва над източните български земи – но това е български цар и нищо друго.

   Много погрешно е твърдението на колегите от Сопие и на други преди тях – от Белград и прочие – за това, че днешна Македония е, така да се каже, Самуиловата държава. Това не е вярно. Виждаме, че в нея влизат София, влиза Северозападна България, влиза цяла Северна България – само Пловдив не е бил в състояние Самуил да върне, но рано или късно е щял да направи и това. Има нейни позиции на север от Дунава... Тези измислици са от модерните времена – че била нещо отделно. Имаме същите институции – имаме кавхан, имаме народен събор, имаме ичергу боил, т.е. няма абсолютно никаква промяна в държавната структура, абсолютно никаква“, поясни проф. Павлов.

   Целият разговор с проф. П. Павлов, с участието и на д-р Кирил Алексиев, и водещия на предаването – В. Дишев, можете да чуете в звуковия файл чрез нашия аудиоплейър:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44