Община Разлог, Историческият музей в Разлог, Регионалният исторически музей – Благоевград и Движение "Традиция" – клон Благоевград организират открит урок по родолюбие в двора на музея в Разлог. Събитието е част от проявите, посветени на празника на Разлог и отбелязването на 107 години освобождение от турско робство.
С възстановка на автентични облекла и оръжия ще бъдат показани някои от бележитите моменти от дните на освобождението през 1912 година, действията на участниците и влизането на освободителите по пътеката на свободата по хълма "Голак", където един от тогавашните жители на града ги посреща, оповестявайки, че няма турски аскер в казармата в Разлог.
Облечени в традиционните разложки носии, с пушки, възпроизвеждайки автентичната история на идването на освободителите, ще бъдат пресъздадени емблематични моменти от местната история, на 8 октомври, от 11:00 часа, в двора на музея в Разлог.
Досъдебно производство по случая със загиналия 64-годишен работник на площадка край ТЕЦ – "Бобов дол “ е образувано в Окръжната прокуратура в Кюстендил. Разследването се води от следовател от Окръжен следствен отдел. Разпитват се свидетели на инцидента, предстои назначаване на експертизи. Инспекцията по труда в Кюстендил също продължава работа по..
Община Благоевград стартира втората за тази година масова дезакаризация на тревните площи в града и малките населени места. Обработката ще се извърши в периода от 18 до 21 юли 2025 г., при благоприятни метеорологични условия. Третирането на обществените зелени площи ще се осъществява в нощните часове, за времето от 23:00 до 06:00 ч. Изпълнителят..
Разкопките в античния град Хераклея Синтика, който се намира в Югозападната част на България, продължават. Там бе открито изваяно лице, което е част от надгробна плоча. От началото на април проф. Людмил Вагалински и колегите му проучват един от западните некрополи на града и извършват спасителни разкопки заради ново газово трасе, което ще преминава..
България заема второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от 15,1 на сто спрямо същия период през 2024 г., като по-високо повишение отчита само Португалия c 16,3 на сто. Средният ръст за ЕС е едва 5,7%, което поставя страната ни в групата на най-динамичните пазари на недвижими имоти в Европа, показват..
И днес продължава гасенето на пожара в гората над санданското село Горно Спанчево, който възникна вчера следобед, потвърди за Радио Благоевград кметът на населеното място Величка Тагарева. Екипи на пожарната служба и горски служители са останали да дежурят и през нощта на мястото на пожара. Потушаването на огъня е възобновено отново рано тази сутрин...
Общинският съвет в Дупница се събира на последното си преди лятната ваканция редовно заседание. В дневния ред са включени 22 точки. Акцентът е върху предложеното от кметския екип значително увеличение на таксите за услуги, предлагани от Община Дупница. Съветниците ще разгледат и предложението на председателя на местния парламент Костадин Костадинов..
Народното събрание трябва да одобри днес важни промени в Закона за здравното осигуряване. Те ще въведат задължително заявяване по електронен път на осигурените лица за извършените спрямо тях медицински дейности, като по този начин ще се осъществява ефективно докладване на отчетените, но неизпълнени дейности, с които неправомерно се изразходват..