Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Облечена в ален фустан

6
Христина Динева


Това е една история за пътя към дома и родното огнище, за дълбоките корени, които дават сили да се полети високо. Разказ за сърцето, което следва нишката на любовта и пази спомена за изтъканата, с труд и лишения, алена носия. В уютната селска къща в село Долно Драглище, навръх Нова година,  една българка, живееща в Италия, облече за първи път стогодишния фустан на своята баба.

Винаги съм искала да се върна в България, споделя Христина Динева, която в ефира Радио Благоевград разкри причината да посрещне 2020 година пременена в носия.

Христина заминава да следва и учи в Италия, водена от порива да опознае света след падането на Берлинската стена.

И ако в България градският пейзаж е украсен от растящи панелни блокове, а ръчно плетените пуловери са демоде, то в Италия Христина събира и трупа опит в различните нюанси на живота в чужбина. И колкото повече годините на професионална реализация я отдалечават от България, толкова повече сърцето ѝ я връща към  мястото, където е отгледана с много любов – Долно Драглище.


  Италия е вторият дом на Христина. Там създава семейство и отглежда детето си.  Но все повече една алена нишка трепти и я води към родното огнище, към спомена за човека, научил я да обича и милее за живота на село. Пътят я тегли към Долно Драглище. Там преоткрива и възстановява къщата, в която любимата й баба е работила, за да спести пари за изтъкаването на сватбения си фустан. 

При едно от завръщанията си в България, Христина открива тази алена носия и я пази като реликва. Споделя как не е намирала сили да я облече, защото вплетената нишка е силата на любовта към дома и рода, която се предава от поколение на поколение. За Христина се превръща в мисия да предаде любовта към България и Долно Драглище на нейния син Матео. Той пише и чете на български език и следва в Класическа гимназия в Италия. В училище Матео получава отличен за есето  „Моето любимо място“, в  което описва България и слънчевите хора на Долно Драглище. Матео е италиански гражданин, но в сърцето си носи България, споделя със сълзи на радост и гордост Христина.

Алената нишка свързва и предава любовта. 


Една българка, живееща в Италия, посрещна първия ден на 2020 година, в село Долно Драглище, облечена в аления фустан на баба си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50