„По време на събитието ще представим три активни жени на Сандански – Цветелина Митова, Офелия Туджарова и Илияна Тошева. Целта на „Тя в...“ е да се даде възможност на дами с различни истории и в различни професионални сфери да споделят своите преживявания, успехите, които са постигнали, както и препятствията, с които са се сблъсквали и преодолели. Това е второ издание на кампанията, първото се проведе през есента по време на Балканския младежки фестивал“, каза за Радио Благоевград Емилия Маринова от организаторите.
Инициативата е част от академия „Екатерина Каравелова“. Кръстена на жена с водеща роля в изграждането на женското движение в България в началото на миналия век, академията върви по стъпките ѝ, като оставя и своите ярки следи.Социалният формат “Тя в...“ е създаден в Пловдив, с цел да вдъхновява и да спомага за сформирането на общности, където всяка жена може да намери подкрепа. След успеха в "града под тепетата" събитието бързо печели доверието на публиката във Варна, Габрово, Сандански и Велико Търново. Основателят на академията Марина Кисьова де Хеус вярва, че създаването на такава общност наистина помага на жените, като има дава място, където могат да намерят подкрепа за развитието на своите идеи и каузи. Вдъхновителят на кампанията също ще пристства на събитието в южния град, а входът е свободен. След презентациите присъстващите ще имат възможността да се запознаят и обменят опит.
Цветелина Митова е учител, поет и писател, организатор на училищни литературни конкурси. Санданчани я номинираха и удостоиха с приз за един от Будителите на града, през 2019 г.
Офелия Туджарова е няколкократна медалистка по борба и Европейска шампионка по ММА.
Илияна Тошева – писател, поет и художник. Председател на Сдружение “Жените на Сандански” и Клуб ЛИК. Носител на приза Будител на годината – 2019.
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..