Важна промяна от тази година е, че годишната данъчна декларация на самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване се подава само по електронен път.
В декларацията лицето задължително отбелязва, че е самоосигуряващо се. Дори през годината лицето да е било само 5 дни самоосигуряващо се, то задължително следва да подаде декларация по електронен път.
Друга промяна е, че към данъчните декларации за 2019 г. няма да се прилагат служебни бележки от работодателите за доходите и удържаните данъци и задължителни осигурителни вноски, валидни решения на ТЕЛК/НЕЛК от лицата, които искат да ползват облекчения за намалена работоспособност или данъчно облекчение за деца с увреждане.
Нерегистрираните земеделски производители няма да включват в декларациите си субсидиите, които са обложени от ДФ „Земеделие“.
Променен е и срокът за подаване на годишната данъчна декларация за ползване на отстъпка от данъка за довнасяне – вече е до 31.03.2020 г.
Лицата, които подават годишната данъчна декларация по електронен път, могат да ползват 5 на сто отстъпка от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, но не повече от 500 лв., ако едновременно отговарят на следните условия: подали са годишна данъчна декларация по електронен път в срок до 31 март; към момента на подаване на декларацията нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения; и данъкът за довнасяне по годишната данъчна декларация е внесен в срок до 31 март.
Не е необходимо лицата, които получават доходи само от заплати по постоянен трудов договор да подават годишна данъчна декларация.
Декларации подава всяко местно физическо лице, което през предходната година е получило доходи от стопанска дейност като едноличен търговец; което е получило доходи от наем, хонорар или от граждански договор; лице, което иска да ползва данъчни облекчения; лице, което е плащало патентен данък; лице, което има необлагаеми доходи от дейност по таксиметров превоз на пътници, извършвана от физически лица – водачи, от името на регистриран превозвач; лице, което е дало или получило заем/и от други граждани или дружества в размер на общо над 10 000 лв. или има непогасени остатъци общо над 40 000 лв. от дадени или получени заеми през годината или през предходните пет години; което притежава акции и дялови участия в дружества и недвижима собственост в чужбина; което е придобило доходи от източник в чужбина, подлежащи на облагане с окончателен данък.
Данъчна декларация подава и всяко чуждестранно физическо лице, което през предходната година е получило доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа от източник в България.
Декларацията се подава: по електронен път с персонален идентификационен код (ПИК), като получаването му е безплатно от всеки офис на НАП, или с квалифициран електронен подпис (КЕП). За целта трябва лицата да притежават ПИК или КЕП и да са подали заявление в НАП, че искат да общуват с администрацията чрез интернет; по пощата – с обратна разписка; на място в определени пощенски станции срещу входящ номер – в 8 града в област Благоевград ; и в офиса на НАП по постоянен адрес.
Клиентите на НАП могат да получат безплатно, само с лична карта своя персонален идентификационен код след подаване на заявление. Заявлението може да се подаде, а издадения ПИК да се получи във всеки офис на НАП. Единственото условие е клиентът да има електронен адрес – имейл. Персоналният идентификационен код се получава лично, чрез изрично упълномощено лице или от изрично посочено в заявлението лице.
Срокът за подаване на декларациите за облагане на доходите на физическите лица остава непроменен – 30 април 2020 г.
Това са част от промените в Закона за данъците върху доходите на физически лица само по отношение на физическите лица. Има промени в този закон, които касаят и работодателите.
По темата разговаряхме днес с Валентина Христова, началник на отдел „Услуги за клиети“, офис на НАП Благоевград.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..