Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Весел Кантарджиев, дерматолог от ВМА: През зимата използвайте повече хидратиращи кремове

Д-р Весел Кантарджиев

Смяната на по-дълги и топли дни с по-късни, по студени и по-ветровити през зимата, действа стресово за кожата. Тя става по-чувствителна, загрубява, появяват се зачервявания, залющвания, понякога се усеща парене и дразнене. В кожата има различни рецептори – механични, физични и химични. При физичните налице са студовите рецептори. Ниските температури през зимата дразнят тези рецептори, в резултат на което се изпращат сигнали до мозъка, което довежда до свиване и разширяване на кръвоносните съдове и промяна потока на кръв в тъканите, в частност към кожата. При повторенията на тези цикли от свиване на съдовете и тяхното разширяване, се обясняват и промените в кожата от студа, и най-вече зачервяванията, които се появяват при преминаване от ниски температури навън, в топлите помещения вътре. Това налага през зимата да се вземат по-особени грижи за кожата.

 „Зимата влияе неблагоприятно върху някои от хроничните кожни заболявания като дерматитите и псориазиса. При тях се наблюдава сезонно обостряне. През зимните месеци тези пациенти трябва да полагат повече  грижи, като трябва да използват хидратиращи и омазняващи кремове. При младите хора с акне, което се наблюдава при 75% от тийнейджърите. Самата терапия при акне цели изсушаването и, което става с третиране чрез гелове и локални средства. Студеният въздух в комбинация с тези изсушаващи агенти силно дразни кожата, като се наблюдават залющвания и зачервяване. Поради тази причина по-разумно е през зимните месеци, измивните геловове, които препоръчваме на нашите пациенти с акне, да бъдат с една идея по-щадящи. И да се заложи повече на хидратиращите кремове – препоръча д-р Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология във Военномедицинска академия – София.


 Алергия ли е студовата алергия? Според д-р Кантарджиев „точното наименование е студова уртикария, което се изразява в появата на бързопреходни, силно сърбящи, най-често зачервени надигнати лезии по кожата  и засяга откритите, изложени на ниски температури части от кожата – лицето и ръцете. При студен вятър и студена вода, тези фактори действат като дразнители, които водят до разрушаването на определен вид клетки в кожата, които се наричат мастоцити. При разрушаване на тези клетки се появяват петна. Уртикарията се среща по-често при жени и деца. Лечението е свързано с превенцията – да се избягват ниските температури, ветровитите зимни дни и студените душове.“

Дерматологът посочи, че горещите душове  ни затоплят през зимата, но вредят на кожата, особено при хронични състояния, например при себореен дерматит.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Весел Кантарджиев:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00