Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурси за вино и ракия организират на празника Трифон Зарезан в село Делчево, община Гоце Делчев

Жители и гости на село Делчево, община Гоце Делчев, ще имат възможността да опитат вино и ракия от три държави – България, Гърция и Македония, приготвени от изкусни майстори. Послучай празника Трифон Зарезан на 1 февруари, (събота), ще се проведат конкурсите за най-добър винопроизводител и производител на ракия. В оспорваната надпревара се готвят да участват българи, гърци и македонци.

Съревнованието на напитки ще е в четири категории – за бяла и за оцветена ракия, за бяло и червено вино, съобщава кметският наместник на селището Иван Панайотов. Гръцките гости са производители на тези напитки, това е основната им дейност. Дегустацията на предоставените за участие в конкурса напитки ще започне в 14.00 часа. „Вино ще се лее не само от бъчвите, но дори и от чешмите в селото ни. Те се монтират специално за празника и по тях тече еликсирът на боговете, а не вода. Бяло и червено вино ще има за всеки до насита”, съобщава за гостите кметският наместник Иван Панайотов. Празникът за Трифон Зарезан ще продължи и в неделя, (2 февруари).

Местни жители и гости от региона и Гърция ще зарежат лозовите масиви в местността Баира край селището. Очаква се да пристигнат и кметове от Гърция, които да участват в ритуала с кмета на община Гоце Делчев – Владимир Москов. Музикалната програма ще започне в 11:00 часа на площада в Делчево. На сцената ще се качат фолклорни групи от селата Мосомище, Баничан и Абланица, Мъжка фолклорна група „Голешовски фантове” и Фолклорна група „Росна китка”. Бабугери от село Мосомище пък ще прогонят злите сили с танците и чановете си. За всички желаещи да празнуват в Делчево, Община Гоце Делчев организира транспорт в неделния ден.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румен Радев: Кабинетът подготвя пладнешки грабеж с продажбата на имоти

Във Варна президентът и Румен Радев се включи в тържествения ритуал по връчване на дипломи и пагони на младите офицери от Випуск-2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". Пред журналисти президентът коментира разпродаването на държавни имоти от правителството, което по думите му "подготвя пладнешки грабеж с продажбата на над 4400 имота в..

публикувано на 10.08.25 в 10:15
Горски територии, унищожени от големия пожар в Пирин

Пожарът в Пирин отново се разгаря

Напрегната е обстановката на пожара в Пирин днес.  Това каза преди минути за Радио Благоевград директорът на горското стопанство в Сандански Симеон Ефремов.  По думите му огънят над Струмяни се разгаря отново.  На терен и са екипи на пожарната и горските стопанства, които ще се опитат да овладеят ситуацията, въпреки прогнозите за горещо време..

публикувано на 10.08.25 в 09:25

Жълт код за горещо време в 21 области

Жълт код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 21 области у нас (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен, в югоизточните райони и временно силен източен вятър. Температурите още малко ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София –..

публикувано на 10.08.25 в 09:15

Летни съботи под открито небе в Кюстендил

Община Кюстендил организира поредица от събития всяка събота до края на месец август на емблематичната сцена „Базиликата“ в Хисарлъка. По този повод "Пътнически автотранспорт" удължава работното време на Атракционна линия „Пауталия“ – до 22:00 часа всяка събота до края на месец август.  Насладете се на концерти, културни прояви и незабравими вечери в..

публикувано на 09.08.25 в 12:53

Голяма част от пожарите в Перник са в жилищни сгради

Шестима нарушители на заповедта на кмета за противопожарна безопасност са установени и глобени на територията на община Перник от началото на годината, съобщиха от общината. С настъпването на пожароопасния сезон сигнали за нарушения не са постъпвали. Голяма част от пожарите в Перник са в жилищни сгради, като в повечето от случаите причината е или..

публикувано на 09.08.25 в 11:48

Подобряват отводняването между 10-и и 37-и км на АМ „Струма“

От днес до 15 август /петък/, от 6:30 ч. до 16 ч. ще се извършват дейности по подобряване на отводняването в участъка от АМ „Струма“ между 10-и и 37-и км на територията на област Перник.  При изпълнение на работите поетапно ще се ограничава достъпът до аварийните ленти в 27-километровата отсечка от 10-и км до п. в. „Долна Диканя“ /37-и км/...

публикувано на 09.08.25 в 10:41

Напусна ни Борислав Бързачки

Боби загина в тежка катастрофа станала в месността "Предел", вчера следобед. Ще го запомним, като добър колега и приятел. Екипът на Радио Благоевград изказва съболезнования на близките! Почивай в мир, Боби!

публикувано на 09.08.25 в 08:48