Новите специалности са „Устойчив туризъм“ за чуждестранни студенти, „Славянски език (руски) и туризъм“ и „Аудиовизуални изкуства и продуцентство в развлекателната индустрия“. В рубриката „Аудиториум“, доц. д-р Ицка Дерижан, зам.-ректор "Образователни дейности" във висшето училище, даде повече подробности за всяка една от тези три специалности.
Специалността „Устойчив туризъм“ не се предлага за български студенти. Тя се реализира по съвместна програма за издаване на двойни дипломи между Стопанския факултет и две партниращи страни – Виетнам и Киргизстан.
Специалността „Славянски език (руски) и туризъм“ ще бъде съчетана с умения за работа със смесени групи хора. Завършилите тази специалност ще получат ключови компетентности по два славянски езика за работа в интеркултурна среда и ще могат да се реализират успешно в сферата на международния туризъм, включително ще могат да работят във висши училища, научни организации, частни и държавни институции.
Специалността „Аудиовизуални изкуства и продуценство в развлекателната индустрия“ се предлага от Факултета по изкуствата. Интересното при нея е, че отново в тон със съвременните изисквания, ще бъде пряко свързана с анимацията като дейност. Студентите ще завършат със степен бакалавър.
„Всяка специалност се предлага след обстойно проучване на нуждите на пазара и то в една по-далечна перспектива“ – каза доц. д-р Ицка Дерижан и допълни: „Ние си даваме сметка, че нашите студенти, които сега ще започнат обучение, ще се реализират на пазара на труда след 4-5 години. Стараем се да стимулираме една или друга специалност след дългосрочна прогноза на пазара на труда.“
Кандидатстудентската кампания започва на 7 февруари с електронни изпити по български език, история на България, география на България, биология, английски език и математика. Онлайн изпитите ще се провеждат всеки работен петък от 7 февруари до 12 юни и всеки работен ден от 15 юни до 5 юли 2020 г.
Чуйте в звуковия файл разговора с доц. д-р Ицка Дерижан:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..