„Още преди години, когато маслодайната роза беше поставена като култура със субсидиране, беше обявена за нетрайна култура, което беше една голяма грешка. В последствие, тази грешка беше отстранена." – коментира за Радио Благоевград Зара Клисурова, председател на Съюза на производителите на етерично – маслени култури в България.
По думите й, в момента, във финансово отношение, розовата култура не е добре оценена и в тази посока трябва да се работи заедно със земеделското министерство. Вече има и добри новини в това отношение, а именно, розопроизводството вече ще бъде субсидирано за използването на препарати за растителна защита.
„Работи се усилено, за да може и розовата култура да получи обвързано плащане, както плодовете и зеленчуците. Очакваме от Брюксел добри новини и в тази посока. След влизането в сила Закона за защита на маслодайната роза, от месец март тази година, очакваме да започне картотекирането на всички розопроизводители и преработватели, за да се търси държавна помощ за хората, които се занимават с този вид производство“ – уточни още Зара Клисурова.
Тя съобщи, че вече са разписани изискванията към производството и етикетирането на продуктите от маслодайна роза и производството на продукт със защитено географско указание "Българско розово масло". Предвидено е и създаването на Консултативен съвет по маслодайната роза към министъра на земеделието, храните и горите.
„Ако не продължим борбата, за да наложим тези продукти да получат своето достойно място, няма кой друг да ни помогне. Затова, бъдещето на българското розово масло, зависи единствено от нас самите. Предприели сме всички необходими мерки, провеждаме разговори със земеделското министерство, както и с останалите посолства в България, за да може, чрез рекламата на българските етерично – маслени култури, да осигурим по-добри пазари“ – категорична е Зара Клисурова, председател на Съюза на производителите на етерично – маслени култури.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Зара Клисурова:
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..