11 февруари – Европейски ден на телефона за спешни повиквания 112.
С въвеждането на услугата Единен европейски номер 112 се въведоха и новите технологии в националните системи за спешна помощ в Европа, които позволиха да се повиши качеството на обслужване на спешните повиквания и да се оптимизират ресурсите. Но най-вече да са в помощ на службите за спешно реагиране – за България това са полиция, пожарна безопасност и защита на населението, спешна медицинска помощ, Изпълнителна агенция „Морска администрация“ и Планинска спасителна служба към БЧК.
„България въведе услугата 112 през 2008 г., а имайки предвид опита на другите европейски държави, преди 12 години имахме възможността да изградим една от най-модерните за онова време системи, изпълнявайки всички европейски изисквания и внедрявайки новите функционалности като единен номер за спешни повиквания. Въведоха се много нови моменти, които работят и до сега успешно, като обслужване на няколко европейски езика, локализация на местоположението на повикващия на база клетка на мобилен оператор, автоматично пренасочване на повикване към оператор говорещ съответния език, вътрешен роуминг работи успешно и още много функционалности, характерни за цяла Eвропа“ – каза в интервю за Радио Благоевград – БНР Цветомир Цеков, директор Дирекция „Национална система 112“.
Той посочи, че в първите години след въвеждането на тел 112 в страната ни са се получавали 6 милиона обаждания годишно, а в последните години около 4.5 милиона. Намалението на обажданията към спешния телефон се дължи преди всичко на това, че са намалели нерегламентираните повиквания – от 80% 2009-та година, на около 50% през 2019-та. „Това от една страна показва повишената култура на гражданите при ползването на единния европейски номер за спешни повиквания, а от друга страна това е резултат и на общите действия с полицията за търсене отговорност на хора, които използват тел. 112 не по предназначение“ – коментира Цеков.
Най-голям е делът на повикванията към областните дирекции на МВР – около 45%, спешна помощ – близо 43%, през 2019 година с 25% са увеличени повикванията към противопожарната служба.
Директорът на Дирекция „Национална система 112“ Цветомир Цеков коментира и темата за надграждане на системата, нови функционалности, които са в услуга на гражданите. Една от тях е услугата еCall, която действа от 2018–та година и осигурява автоматично повикване до теле 112 при ПТП с автомобили с вградено бордово устройство. Устройството изпраща автоматично пакет от данни, включително географските координати на произшествието, а освен това осъществява аудио връзка със системата 112. Другата услуга – достъп на гражданите със слухови и говорни увреждания до системата 112. Това се осъществява чрез уеб базирано приложение за мобилни устройства (смартфони и таблети) и персонални компютри, както и специализирано мобилно приложение, което се поддържа от всички налични операционни системи. Услугата е разработена съвместно със Съюза на глухите, с мобилните оператори и с екипите за спешна помощ.
В ход е процедура за избор на изпълнител на проект „Разширена мобилна локализация“. Провеждат се преговори с „Google“ и „Apple“, при избиране на тел. 112 информацията, с която те разполагат за местоположението на повикващия абонат, като ще бъде изобразено и мястото на повикващия.
Цветомир Цеков посочи, че междуведомствена група, включваща специалисти от МВР, Министерството на здравеопазването, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, БЧК, ИА „Морска администрация“ и Столична община са направили един изключително иновативен проект „Концепция за развитие на Национална система 112“. Най-важното от този проект е, че системата ще бъде изградена на базата на единна комуникационно-информационна платформа с над 4 000 потребители.
Чуйте в звуковия файл разговора с Цветомир Цеков:
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..