Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Василена Радева: Във всяко представление мечтая да виждам трептенето на хората, които са го създали, и по-голяма доза риск

Василена Радева
Снимка: Весела Кучева

    Най-новият спектакъл на режисьора Василена Радева „Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“, продукция на независимата компания „Паник Бутон Театър“, е изграден по мотиви от книгата на Петя Накова „Годината на осемте химии“ и разказва четири истории за битката с диагнозата "Рак на гърдата". Премиерата се състоя миналата събота на сцена Backstage в Театър „Азарян“, а следващото представление е на 21 февруари.

    Както се казва в анотацията на спектакъла, той е „своеобразен квартет от мигове живот, фантазия, слово и светлина“ и е резултат от съвместната работа с актрисите Невена Калудова, Богдана Котарева,  Юлиана Сайска и Елена Димитрова, които изпълняват  свои авторски интерпретации, вдъхновени от литературните образи. Композитор е Емилиан Гацов – Елби, а художник – Анна Янакиева. 
Невена Калудова, Богдана Котарева,  Юлиана Сайска и Елена Димитрова
    Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Национален фонд "Култура". 
    В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Василена Радева за представлението, излъчен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград:
   
 Василена Радева е родена през 1982 г. в Провадия. Завършва немска езикова гимназия във Варна, а след това специалността „Режисура за драматичен театър” в класа на проф. Пламен Марков в НАТФИЗ “Кр. Сарафов”. 
    Привлечена е трайно от сериозните теми в съвременната драматургия: тероризма, екологията и опазването на околната среда, домашното насилие... Тя е от режисьорите, които вярват, че болките и проблемите на деня трябва да са предмет на изкуството, защото въздействието от сцената е „много по-градивно, отколкото разрушителността на живота“. Носител е на престижните театрални награди „Аскеер“ – за дебют, „Икар“ – за най-добро представление, и на приза за полет в изкуството „Стоян Камбарев“ за забележителната си работа върху пиесата на Торстен Бухщайнер “Nordost – приказка за разрушението” – разтърсващ документален спектакъл, който повече от десетилетие не слиза от репертоара на Младежкия театър. 
    Заедно с режисьорите Гергана Димитрова и Младен Алексиев е в основата на Организацията за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни”.
    Името ѝ се свързва с редица социални каузи и некомерсиални проекти като „Малкият принц“ – с участието на деца с ментални и физически проблеми, както и „Съзидателно лечение“, осъществяван съвместно с детската клиника по белодробни болести „Св. София” и Национален фонд „Култура”…
    Със своя съпруг Нейтън Купър създават собствена компания – „Паник бутон Театър“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22