Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Н. Таковска, алерголог: 6 големи семейства дървесни видове предизвикват поленова алергия

Д-р Надежда Таковска

Д-р Надежда Таковска, специалист клинична алергология, коментира в здравния час на Радио Благоевград поленовите алергии. Защо хора, които живеят в една и съща среда, някои страдат от алергия, други не? „В огромен брой от случаите алергията може да бъде наследствена, при хора с алергии има повишена чувствителност към алергени, към които други хора и пациенти нямат такава чувствителност – т.е. това е склонност на организма, която или се онаследява, или се придобива, като не винаги това придобиване се дължи на конкретна причина. Но е възможно да зависи от замърсяването на околната среда“ – каза д-р Таковска.  

Тя уточни, че поленовата алергия в ранна пролет, дори още през зимата, се предизвиква от няколко дървета, а по-късна алергия – през април и май, се предизвиква от тревните полени. В момента в България концентрацията на дървесните полени е доста голяма поради високите температури. „В България има 6 големи семейства дървесни видове, които предизвикват поленова алергия – брезовите, които са най-често срещаните и предизвикват най-тежките алергии. В този клас влизат бреза, габър, елша, следват буковите – бук, кестен, дъб, много често кипарисите предизвикват алергия, както и чинарите – конкретизира д-р Таковска. 


Според нея този тип поленови алергии се отключват най-често в ученическа възраст. Възрастта е определящ фактор за развитието им. При възрастните хора имунната система не реагира по начина, както при младите. Първите 1-2 години пациентите не се ориентират дали това е алергия, обикновено смятат, че е настинка, затова  е важно алергията да бъде диагностицирана. Усложненията водят до бронхиална астма, а това състояние задължително налага среща с алерголог. Правят се кожно-алергични проби, които задължително се извършват извън сезона – края на лятото и началото на есента.


„Идеята е да се изследват всички полени, както дърветата, така и тревите, за да се види точно към какво пациентът има алергия. Защото единствено тестът може да покаже това, след което е възможно да се пристъпи към имунотерапия – метод, с който се цели по кръвен път да се намали алергичността на пациента. Особено при брезите, дърветата, имунотерапията е много успешна, защото тук конкретно се установява определен дървесен вид. Имунотерапията се прави през есента, за да има натрупване на защита в организма, и когато идва следващия сезон – февруари и март, пациентът да има създадена защита в организма си към тези алергени“ – поясни д-р Надежда Таковска, спаециалист по клинична алергология.

Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Надежда Таковска:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00