Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световноизвестният ортопед проф. Хайнц Рьотингер и проф. Пламен Кинов с иновативна операция за България

Днес в Клиниката по ортопедия и травматология на Университетска болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“, проф. Хайнц Рьотингер демонстрира ревизионно ендопротезиране на тазобедрена става, заедно с един от водещите наши ортоопеди – проф. Пламен Кинов. Операцията бе извършена със система за тазобедрена ревизия, която е нова за българските пациенти, но с дългогодишна проследяемост и най-добри резултати в световен мащаб.

„Ревизионното ендопротезиране – това са случаи на  сложни операции за подмяна на вече сложена става, т .е. има ендопротеза, която след 15-20 и повече години се е износила и вече не функционира правилно и се подменя с нова. Тези операции са по-трудни, тъй като в резултат на износването се увреждат  костта и меките тъкани. Освен това пациентът след тези години има и общи медицински проблеми, и се изисква по-внимателен и точен подход.“ – каза в интервю за Радио Благоевград – БНР проф. Пламен Кинов.

Гост-операторът от Германия и българския му колега приложиха иновативния „Подход на Рьотингер“. Той представлява миниинвазивен метод, който щади меките тъкани и не уврежда мускулите, което води и до по-бързо възстановяване на пациентите.


Д-р Хайнц Рьотингер е сред водещите специалисти в Германия. Той завежда Клиниката по ендопротезиране в Chirurgisches Klinikum München, университетска база на Ludwig Maximilian University Munich, Германия. През 2004 г. проф. Рьотингер публикува собствен метод за техника на ендопротезиране на тазобедрената става, известен като миниинвазивна техника на Röttinger. Тази процедура предизвика огромен интерес в ортопедичната общност и създаде нови стандарти в артропластиката на тазобедренатата става. От 2018 г. насам проф. Рьотингер неколкократно оперира в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна“ – ИСУЛ. Под негово ръководство се провежда и обучение на специализанти по ортопедия и докторанти от Катедрата в Мюнхен.

Чуйте в звуковия файл разговора с проф. Пламен Кинов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31