"Когато падаме под Османска власт, ние завършваме своя политически живот с едно изключително културно достижение – Търновската книжовна школа. И когато започваме нашето Възраждане, ние имаме на практика две културни институции – т.е. нашето Възраждане започва именно като културно. Не отделям революционните борби, които са паралелни, и които на практика се преплитат, но като институции и двете са уникални. И двете се дължат само и единствено на усилията на българския народ: имам предвид 1869 г. и основаването на Българското книжовно дружество, което привлича университетски, наистина европейски учени, от ранга на Константин Иречек, на Ватрослав Ягич, Виенска книжовна школа, Пражка книжовна школа, които са съпричастни към създаването на бъдещата Българска академия на науките, и – една година по-късно – създаването на Българската екзархия", това заяви в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура "Изгрей зора" проф. Лизбет Любенова.
"Може би слушателите трябва да знаят, че това е една борба, която продължава повече от половин век, тъй като нито една Велика сила не застава зад нас. Дори Русия е срещу отделянето на българите в отделна автокефална църква, тъй като по силата на своите международни споразумения тя е покровител на всички в "Румилет", т.е. на всички православни, без да се разграничават вътре етноси. В този смисъл ние имаме нещо наистина извоювано от самите нас... нещо, за което буквално са умирали хора", допълни проф. Любенова.
Можете да чуете целия неин разговор (от 23.02) с д-р Кирил Алексиев, да узнаете много важни подробности за борбите за българска екзархия, за българското общество като гръбнак на икономиката на Османската империя през 19 в., за съпротивата на Цариградската патриаршия, за героите и жертвите на една борба...:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..