Несигурна е обстановката в община Благоевград. На 11-и март ще има заседание на Върховния административен съд по отношение на съдбата на кметския стол в Благоевград. Може би до края на месеца ще излезе и съдебното решение. Това прави работата на Общината несигурна. Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Общинския съвет Андон Тодоров.
Освен това много се забави избора на председател на съвета. "Аз бях избран при осмото гласуване. В самия Общински съвет нещата се забавиха, а аз не обичам бавния темп на работа. Затова се наложи на последната сесия да се разгледат цели 70 точки в дневния ред. Такъв случай имаше преди години. Наследиха се немалко проблеми. Единият от тях е недостигът на средства. Наложи се да се преразгледа въпросът с избора на оператор на бъдещото Депо за преработка на битови отпадъци. Друг проблем е с изграждането на подлез в квартал „Грамада“. Грешка в проекта наложи отмяната му. Според Министерството проектът е за първа категория, а предложеният вариант е за трета. Грешката щеше да струва 40 процента от стойността на проекта. Сумата трябваше да плати общината. Има проблем с районирането на училищата. Оказва се, че учениците се събират в три училища в Благоевград – във Второ, Трето и в Седмо училище. Общината няма училища в селата и това е причина децата от селата да се изпращат там, а какво правим в училищата в крайните квартали?" – каза в интервю за Радио Благоевград Андон Тодоров.
Чуйте в звуковите файлове анкетата на Бойка Браткова с жители на община Благоевград и разговора на Иван Лазов с Андон Тодоров:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..