Да се говори днес, още повече да се създаде художествено произведение, за неконвенционална личност като Атанас Буров – български финансист, дипломат, политик, автентичен демократ, министър в няколко правителства, журналист, издател на вестници… е голяма отговорност. Казват, че в живота му могат да се открият четири философски опори, очертаващи контурите на неговия широк свят и те са: Народ, Бог, Пари и България.
Известна е неговата встъпителна реч в Обществото на народите (ОН) в Женева през 1926 г., когато той, като министър на външните работи, на отличен френски език, представя себе си пред света с думите: „Аз съм представител на древна, жизнена страна. Българин съм по рождение и възпитание, по нрав, манталитет и дух. Тук съм, за да работя всеотдайно по съвест и умение за изпълнението на начинанието на дълбоко уважаемата от мен Организация в името на мира и благото на народите“.
Впоследствие, по препоръка на лично познатия му външен министър на Великобритания – Остин Чембърлейн, той е избран за член на Икономическата комисия на Обществото на народите.
Какъв и колко интересен ъгъл може да се открие към историческата фигура на Буров днес, предстои да разберем от новия български игрален филм „Останалото е пепел“ на режисьора Георги Костов, който от 6 март влезе в кината и може да бъде видян от широка публика. Предизвикателството е още по-голямо, защото всичко това ще се случи през погледа на един американски журналист – Джордж Смит, чиято роля е поверена на Нейтън Купър.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с американския актьор , излъчен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони” на Радио Благоевград.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..