Георги Пейчинов е 70-годишен пенсионер, отруден, но „жилав човек“ както сам се определя. Още от социалистическо време отглежда картофи в самоковското поле, освен това работи и като охранител.
„В момента имам 5 декара, по-рано отглеждах и по 20, но помощниците отидоха в чужбина. Дъщерята и зетят са в Америка със „Зелена карта“ и сега няма кой да ми помага“ – коментира картофопроизводителят. Споделя, че работата не му тежи, по-трудна е реализацията, затова продава продукцията си на пътя Дупница – Самоков, където има повече движение. „Тук разчитам на редовни клиенти, защото те знаят какво купуват, аз знам какво им продавам и всички сме доволни“ – уточнява Георги Пейчинов.
Картофите, които продава варират от 60 стотинки до 1 лев за килограм, като цената зависи от едрината на продукцията. На въпрос: Защо картофите в магазина са толкова скъпи, над 1-1.20 лв. за килограм, Георги Пейчинов коментира, че има производители, които взимат много големи субсидии, които не използват по предназначение.
„Аз не взимам никакви субсидии, докато хората работят с много субсидии, там измамата е много голяма. Имитират, че садят – изорат, набраздят, взимат парите и въобще не вадят картофи. Това са земеделци измамници“ – категоричен е Георги Пейчинов. Споделя, че земята, която обработва не е негова, защото бюрокрацията е тежка и отказва производителите за узаконяват нивите си. Земята, която повечето производители използват в момента е общинска държавна собственост.
„Разходите за отглеждането на картофи са големи, въпреки това, ако някой дойде да ми изкупи картофите на 60 стотинки, съм на печалба. Доволен съм, има хора, които се обаждат по телефона, дори и от София, идват и си купуват само от мен“ – коментира още Георги Пейчинов.
Той споделя, че си обича работа си, затова се труди с удоволствие. Изкарва по 3 тона от декар и е доволен. Никога не е работил с кредити и по този начин оцелява. Категоричен е, че с картофопроизводство човек може да се препитава, важното е да работи с удоволствие.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Пейчинов:
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..