Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възрожденският дух оживява в Сарафската къща в Самоков

 Сарафската къща е една от емблематичните забележителности в Самоков  паметник на културата от национално значение. От 1968 година до 1971 година е реставрирана, а в наши дни се поддържа от Дарителски фонд „13 века България”.

 „Сарафската къща има една неповторима атмосфера от епохата на българското Възраждане, а самият обект е национална архитектурна и културна ценност – една от забележителностите в Самоков. Къщата е построена през 60 – те години на 19 – ти век, по поръчка на една известна еврейска фамилия Арие, която е живяла в Самоков от края на 18 – ти до началото на 20 – ти век. Къщата е построена от майстор Стефан от Одрин, който те довеждат тук специално с тази цел, да построи тази къща“ – споделя Марияна Лобутова, регионален представител на Дарителски фонд „ 13 века България“, която посреща посетителите и разказва интересната история на Сарафската къща. Тя е наречена така, заради занаята на фамилията, който всъщност е свързан с обмяната на тогавашните валути. Хората, занимаващи се с този занаят ги наричали „сарафи“, оттам и къщите им наричали „сарафските къщи“.

 „Със своите 380 квадратни метра, Сарафската къща е една от най-малките и скромни „сарафски къщи“. Тя е единствената запазена от онова, мащабно строителство през 19 – ти век. Малка, скромна, удивителна със своята неповторима атмосфера и с духа, който може да се усети единствено на това място“ – уточнява още Марияна Лобутова.

По думите й, всяка стая в къщата впечатлява посетителите с красивите мебели и уникалното за времето си обзавеждане.

 „В кабинета се намира знаковото бюро с „лъвските глави“, в превод от иврит, на български „арие“ означава „лъв“. В къщата може да се види „хамам“ – турска парна баня от 19 – ти век. Интересното е, че в повечето къщи в Самоков, още през 19 – ти век, е имало такива парни бани, което говори за едно високо ниво на градска култура на населението. Интерес за посетителите представляват дървените вградени шкафове, паната с изящна дърворезба по таваните,  интересни са обрамчванията на прозорците, вестибюла, стенописите,  които спират дъха. Това са образци на високото художествено майсторство на майсторите от самоковската художествена школа, които и днес будят възхищение“ – обяснява още Марияна Лобутова.Марияна Лобутова

По думите й, в Сарафската къща идват посетителите от цял свят, удивлението на всички е огромно от художествения и архитектурен гений на майсторите.

„Цялата атмосфера, цялата обстановка, съжителството на различни традиции – и на европейското влияние, и на Ориента, и на образците на българската школа, впечатляват посетителите. Вече десетилетие работя в Сарафската къща и всеки път влизам в нея, все едно за първи път. Атмосферата и духа са много въздействащи“ – категорична е Марияна Лобутова.



Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Лобутова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44

Един от важните приоритети в моята работа ще бъдат младите хора

През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..

публикувано на 12.02.25 в 13:16