Общо 463 са болничните листове, издадени с причина карантина към днешна дата, като 57 от тях са свързани конкретно с коронавирус. Това каза за програма "Хоризонт" на БНР Георги Терзийски, началник-отдел в Националния осигурителен институт. Институтът прави всекидневен мониторинг на болнични листове:
"Тука не говорим за 57 души с диагноза коронавирус, а по-скоро за лица, които по указание на регионалните здравни инспекции подлежат на такава карантина, например хора, които се завръщат от рискови райони".
Националният осигурителен институт прави всекидневен мониторинг на издадените болнични листове с причина карантина, заяви в телевизионно интервю управителят на НОИ Ивайло Иванов.
Той допълни, че в бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2020 г. са предвидени разходи за фонд „Общо заболяване и майчинство“ в размер на около 1,3 милиарда лева. От тях близо 633 милиона лева са за парични обезщетения за временна неработоспособност, включително и карантина.
Управителят на НОИ подчерта, че с тези над 600 милиона лева ще могат да бъдат изплатени над 18 милиона работни дни за временна неработоспособност, където се включва и карантината. Той сподели, че през първите два месеца на 2020 г. спрямо същия период на 2019 г. се отчита и спад с близо 130 хиляди в общия брой на приетите болнични листа.
„Ако при екстремни обстоятелства все пак възникне недостиг на средства, НОИ може да инициира промяна в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, да бъде одобрен допълнителен трансфер от Министерския съвет по бюджета на института с източник централния бюджет или да инициира компенсирани промени по разходите в консолидирания бюджет на ДОО, с други думи да се вземат средства от една осигурителна програма и да се прехвърлят в друга, ако не се превишава общото ниво на разходите“, допълни още Ивайло Иванов.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов пристигна на пожара в Пирин и потвърди, че това е най-тежкият и най-сериозен пожар в страната до момента. Вятърът е най-големият враг и най-големият проблем, както виждате, тук се появи отново, надеждите остават да не се разгори повече и утре екипите да могат да си свършат работата. Пожарът е на..
На 29 юли 1014 година се провежда една от най-жестоките битки в българската история – битката при село Ключ. Тя е кулминация на войната между България и Византия, която започва в края на 10.век и продължава до 11.век. Сражението при село Ключ е между българските войски и византийските войски, които са предвождани от император Василий II. Смята се, че..
На три фронта продължава да се развива пожара в Пирин - в горските територии на общините Кресна, Струмяни и Сандански. Първостепенна задача на огнеборците е да се защитят населените места. Три са основните фронтове на пожара, който пети ден бушува в Пирин и до момента ситуацията не е овладяна заради вятъра и неговата непредсказуемост, каза директорът..
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на река Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък" и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Близо 18 милиона лева инвестира Община Благоевград в обновяване на Девето основно училище „Пейо Яворов“, изграждане на нова образователна сграда и спортна зала и облагородяване на дворното пространство към тях. Средствата са осигурени по Програма „Развитие на регионите“. Проектът на Община Благоевград, който спечели европейско финансиране,..
Около 10 000 дка гора е изгоряла при пожара в Трънско, унищожени са близо 200 дка земеделски имоти, изгорелите къщи са над 30. Такава е приблизително равносметката от опустошителния пожар, обхванал Трънско в края на миналата седмица, каза кметът на Трън Цветислава Цветкова. Точният размер на щетите ще стане ясен след като започнат огледите. На..
Кметът на Струмяни Емил Илиев каза в интервю за предаването „Сюжети от деня“ на Радио Благоевград, че обстановката в района е относително спокойна. Той направи в ранния следобед оглед в долната част на Струмяни и Илинденци, където в малките часове през изминалата нощ имаше опасност за населените места заради силния вятър. Емил Илиев заяви, че..