Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здрави у дома със съветите на д-р Благой Калпачки

| обновено на 29.03.20 в 14:37

"Mоля, скъпи съграждани – спазвайте самоизолация, това е единственият начин да забавим мащабите на пандемията и да дадем ценно време на специалистите да оказват медицинска помощ на нуждаещите се, както и да работят по откриването на лекарство, ваксини, методи за превенции, диагностики. Вирусът издържа нехарактерно дълго на външна среда (до дни), затова фанатично спазвайте хигиенните предписания на специалистите.", това апелира гл. ас. д-р Благой Калпачки – фитнес и кондиционен треньор, член на съюза на учените в България – клон Благоевград, преподавател във Факултет „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ при ЮЗУ "Неофит Рилиски" в Благоевград. Към апела на д-р Калпачки се присъединяват и д-р Величко Камбуров – магистър по Молекулярна биология и магистър по медицина, специализант в ендокринологията във ВМА, както и доц. Росен Калпачки, д.м. – специалист невролог, епилептолог и началник на Неврологичната клиника в „Св. Анна“.

Първото нещо, което е добре да знаем е, че стресът и паниката вредят на нашето здраве. Причината е, че тревожността, безпокойството и чувството за несигурност, породени от липсата на контрол върху външната среда отслабват имунната система. А точно от нея имаме нужда в момента, казва д-р Благой Калпачки и допълва, че подсилването на имунната система е ключов превантивен фактор. 

Ето какво още съветва гл.ас. д-р Благой Калпачки – "Препоръчвам да се пие много гореща вода, горещи супи, горещи храни, избягване на суровата храна, по-добре е храната да е термично обработена, да е пълноценна, хапвайте накиснати сурови ядки, кълнове от лимец и т.н. Гърлото трябва да се държи влажно през деня и затова се препоръчна на всеки 15 минути да се отпива вода или чай, по възможност – да бъдат топли."

Физическите упражнения вкъщи имат много голяма роля в поддържане на кондицията ни в ситуация на изолация. Именно затова д-р Калпачки е подготвил за всички заинтересовани, примерна тренировъчна програма за вкъщи. Тези, които имат нужда от безплатна консултация или съвет могат да се потърсят Благой Калпачки на телефон: 0886012302. "Ще се опитам да бъда максимално полезен на обществото, в този труден за всички нас момент.", допълва фитнес и кондиционният треньор.

Тренировка за поддържане на мускулния тонус и кондициония статус по време на карантинния период (самоизолация)

1. По време на периода, хората са длъжни да избягват струпването на едно място с много хора и да спазват предписаните  от специалистите хигиенни изисквания!

2. Тренировните се правят вкъщи, в добре проветрена стая!

3. След тренировка помещението отново се проветрява!

4. Тренировъчните и нетренировъчните помещения трябва да се проветряват и почистват по-често!

 (повторенията и сериите на упражненията са ориентировъчни, променете ги в зависимост от вашите цели и индивидуално физическо състояние, целта на тренировката е да тонизира, а не да изтощи физическия капацитет на организма)

ТРЕНИРОВКА ЕДНО – (в 9 – 10 часа сутринта)

2 – 3 х 1 мин. бърпи


2 – 3 х 1 мин. странично бягане с докосване на пода


Стречинг – в зависимост от индивидуалните цели и способности може да изберете един от вариантите или да ги направите и двата заедно.

Вариант А


Вариант Б

ТРЕНИРОВКА ДВЕ 

3 – 4 х 1 минута Джъмпинг Джакс 

3 х 10  - лицеви опори

3 х 20 – swing с туба от вода (може да приспособите и друго нещо, което да замести пудовката)

5 х 20 обръщане и вдигане над глава, като вместо лост, изполвайте удобна туба с вода или друг подходящ предмет


3 х 10  – лицеви опори с кръстосване на коляното 

4 х 12 – класически лицеви опори (за жените – женски лицеви опори от колянна опора)

4 х 1 минута – Страничен планк







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01