Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановяването на заетостта – в края на годината

 Финансовият министър Владислав Горанов заяви днес, че в приетия снощи от правителството проект за промени в закона за бюджета, е приложен най-негативния сценарий за развитие на ситуацията с коронавируса – спад на икономиката с 3 процента през 2020 година.

 „Възстановяването на заетостта очакваме да започне в края на 2020 и да продължи през 2021 година. Намалението на агрегираните макроикономически показатели по метода на крайно използване се проявяват във всеки един от факторите, както по отношение на крайното потребление, така и по отношение на инвестициите заради глобалната несигурност“, каза финансовият министър. Той допълни, че със сигурност ограничителните мерки и неяснотата за бъдещето ще накарат някои хора да ограничат своето потребление, защото азбучната истина е, че човек харчи не толкова, колкото изкарва днес, а колкото очаква да изкара утре.

„Три сценария сме разработили, като в прогнозата, която предложихме вчера на правителството, разглеждаме най-негативния от тях, с оглед да сме максимално подготвени с фискални буфери, за да запазим функционирането на всички системи на държавата до края на годината“, каза още Владислав Горанов на брифинга в Министерския съвет.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До 37 градуса във вторник

Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове, главно над планините, с развитие на купеста облачност, но само на отделни места в масивите в Югозападна България ще превали и прегърми.  Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Югоизточна България умерен вятър от изток-североизток.  Дневните температури слабо ще се понижат и максималните ще..

публикувано на 12.08.25 в 07:18

Две огнища горят в Пирин

51 са пожарите, възникнали на територията на сткраната от началото на деня. Десет от тях са напълно погасени, върху 41 продължава нашата работа. Това заяви на брифинг ген. Николай Николов, бивш директор "Пожарна безопасност и защита на населението" и настоящ съветник на министъра на вътрешните работи.По думите му няма непосредствена опасност за..

публикувано на 11.08.25 в 17:06

Ограничено движение по E79 в Благоевград заради ремонт на настилката

От днес за ремонт на настилката се ограничава движението в платното за София по 2,4-километров участък от път I-1/E79 София – Кулата в гр. Благоевград. Това е отсечката от кръстовището с третокласния път Благоевград – Покровник до естакадата, преминаваща над ул. „Яне Сандански“ при южния изход на града /при бензиностанция „Лукойл“/. При изпълнение на..

публикувано на 11.08.25 в 16:45

Над 300 участници се включиха в първото издание на „Тодорка вертикал“

 Под звуците на джаза, който изпълваше въздуха в Банско, в подножието на връх Тодорка  преди дни стартира първото издание на „Тодорка вертикал“. Състезанието бе организирано от водещия в страната клуб по ски алпинизъм „АлПиринСки“ под ръководството на известния атлет Ники Калистрин – един от най-успешните български състезатели в дисциплината..

публикувано на 11.08.25 в 15:57

Кучета нахапаха двама души в Дупница

Сигнал за нахапани двама души от кучета е постъпил в Районното полицейско управление в Дупница. Инцидентът е станал в близост до АМ "Струма“ край града. Пострадалите, които са семейство, са били нападнати от кучета в база на строителна фирма в района на пътен възел "Бинека", съобщиха от полицията в Кюстендил.  Мъжът е настанен в дупнишката болница, а..

публикувано на 11.08.25 в 13:59

Град Симитли ще има нова църква

 Официално беше направена първа копка, с която се поставя началото на изграждането на нов храм. Той ще се намира в гробищния парк на града. Символичната първа копка направи Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим. Новата църква ще носи името „Възкресение Лазарово“.  Храмът ще бъде изграден изцяло със средства от дарители, каза..

публикувано на 11.08.25 в 13:24

В село Яхиново се събират на земляческа среща

Местни жители и емигранти, пръснати по цял свят, се събират на традиционната земляческа среща в дупнишкото село Яхиново.  Датата е 16 август, събота. По традиция, съборът на селото с най-много жители в община Дупница, се провежда в първата събота след Голяма Богородица. И тази година той е под надслов “Празник на моето родно село”.  Организатори са..

публикувано на 11.08.25 в 12:31