Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националното външно оценяване – предизвикателства и решения

 В предаването „Днес“ потърсихме мненията на д-р Георги Тренчев, директор на НУ „Яне Сандански“ гр. Разлог, Бойко Свиленов, директор на ОУ „Св. Иван Рилски“ и Николай Хаджиценев, директор на СУ „Св. св. Крили и Методий“ гр. Якоруда.

 Д-р Тренчев: „Можем да говорим в два аспекта във връзка с НВО в 4-ти клас. Единият аспект е като цяло необходимостта от него, начина на провеждане. Другият аспект е ситуацията в момента. Ако приемем, че НВО цели да установи и да направи някаква статистика на завършването на началния етап от основното образование, която статистика може да бъде използвана през годините, при тази ситуация, даже да бъде проведено, то няма да даде реална оценка за степента на усвоените знания през годината. Ще даде изкривяване на резултите. Ако говорим въобще за НВО, всички се намесиха – омбудсмана, синдикатите, родителите и родителските организации. Въпросът е въобще за необходимостта от НВО за 4-ти клас.“

 Бойко Свиленов: „Аз мисля, че МОН има точен разчет и много добре министерството е претеглило подхода по отношение на НВО. Ако се наложи, ще бъдат отложени малко по-назад във времето, за да се даде възможност да се преговори всичко, да се подготвят децата. И освен това НВО ще бъде само върху изучаван материал. Не намирам тук никаква драма.

Кризата я оценявам положителна по отношение на разчупването на този традиционен модел на обучение на децата. Учителите за дни успяха да наваксат нещата, които иначе, при други обстоятелства, можеха да се проточат много във времето и аз съм им безкрайно благодарен. Българският учител отговаря на предизвикателствата!

 Николай Хаджиценев:След 10-ти клас имаше външно оценяване, но само по дигитални технологии. Тази година предметите „Дигитални технологии“  и „Чужд език“ са по желание, задължителни са предметите Български език и литература“  и „Математика“. Учениците имат готовност, имат нагласата. Още повече, че са минали два пъти през НВО след 4-ти и след 7-ми клас. Готовност имат. Сега всяко едно ново нещо крие предизвикателства, но да се надявам, че децата са подготвени и ще се справят. 100% ще има някакви притеснения. Но за учениците, които имат нагласата, притесненията няма да са чак толкова големи. Те отдавна са започнали подготовката.“



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50

Да спасим културното наследство в село Извор

Продължава дарителската кампания  за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..

публикувано на 30.01.25 в 17:18

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..

публикувано на 30.01.25 в 15:00

Цените на храните в Германия са почти като в България, за разлика от доходите

„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..

публикувано на 30.01.25 в 13:56

Европейските общества трябва да се вглеждат внимателно в процесите на Балканите

В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..

публикувано на 30.01.25 в 12:02