Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията.
В блогове и в социалните мрежи могат да се открият всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.
Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове "се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им.
Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Вижте информацията, която предоставят от Европейския парламент:
Какво прави ЕС срещу дезинформацията?
Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.
Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.
Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?
Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.
Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната ("алтернативната") десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейския съюз и да се провокират политически промени.
В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.
Открийте истината за много от популярните митове за коронавируса в този блог.
Толкова ли е опасна е дезинформацията за COVID-19?В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.
В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.
Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.
Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?
Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.
Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.
Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация!Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.
Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.
Статията е по материали от Европейския парламент.
Първото заседание на 51-вото Народно събрание ще продължи утре (29 ноември) от 11:00 часа с нов, осми, опит депутатите да изберат председател на парламента. Това обяви председателстващият заседанието Силви Кирилов от "Има такъв народ". Прекъсвам днешното първо заседание, след консултациите беше решено то да бъде възобновено утре, петък, от 11:00 часа,..
Инфо кампанията “Готов ли си за зимата?” се проведе в Благоевград. Тя е организирана от Общински младежки парламент към ЦПЛР-ЦЛТРДБ в партньорство с ученици от Първо средно училище “Пенчо Славейков”, София. Събитието беше подкрепено от Държавна агенция “Безопасност на движението по пътищата” и имаше за цел да информира гражданите за важността на..
Около 15.07 часа днес на ПП1 Е-79 в района на Сандански в посока Кресна е станало ПТП. По първоначална информация е между товарен автомобил и два леки автомобила. Няма данни за тежко пострадали хора. Движението в района не е спряно. Регулира се от полицейските служители на място.
Балотажът в Народното събрание не излъчи председател и от седмия път, пише БНР. За кандидата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян гласуваха 69 депутати със "за", 159 – против и 10 въздържали се. За кандидата на ИТН Силви Кирилов гласуваха 118 депутати със "за", 103 – против, 17 се въздържаха. Веднага след гласуването Тошко Йорданов припомни приетите процедурни..
Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора ще посетят утре /29 ноември/ Перник. Дипломатите ще присъстват на откриването на стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО. Арт графитът е един от петте проекти, спечелили конкурса на Министерството на външните работи, които се реализират на територията на пет български..
Община Благоевград продължава да работи усилено за ограничаване и предотвратяване на нерегламентираните сметища на територията на града и малките населени места. В момента се почистват силно замърсени локации край пътя за с. Делвино. Припомняме, че по предложение на кмета Методи Байкушев през м. октомври т.г. бе отменена таксата от 54 лева за..
29-годишна жена от Сандански е родила в линейка на Спешна помощ на път за болницата в Петрич. Бебето е починало, въпреки че в линейката е имало лекарски екип. Назначена е спешна проверка по случая. Часове преди да роди младата жена се почувствала зле и потърсила помощ в Спешния център в Сандански, разказват нейни близки. По думите им лекарят й..