Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дезинформация: как да разпознаете и да спрете митовете за коронавируса

Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията. 

В блогове и в социалните мрежи могат да се открият всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.

Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове "се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им. 

Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Вижте информацията, която предоставят от Европейския парламент:

Какво прави ЕС срещу дезинформацията?

Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.

Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.

Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?

Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.

Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната ("алтернативната") десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейския съюз и да се провокират политически промени.

В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.

Открийте истината за много от популярните митове за коронавируса в този блог.

Толкова ли е опасна е дезинформацията за COVID-19?

В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.

В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.

Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.

Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?

Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.

Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.

Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация!

Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.

Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.

Статията е по материали от Европейския парламент.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Четири присъди заради съжителство с непълнолетни момичета в Кюстендилско

Четири присъди е постановил съдът в Кюстендил от началото на годината заради съжителство с непълнолетни момичета. В три от случаите, момичето е било малолетно, т.е. ненавършило 14 години, и магистратите са постановили по-тежки наказания - условни присъди за пълнолетните младежи. Присъдите са за срок между три и седем месеца, с тригодишен изпитателен..

публикувано на 10.07.25 в 12:41

Протестът на горските служители в Кресна е прекратен

Протестът на горските служители в Кресна е прекратен.  Организаторите на протеста са задържани от органите на реда.  По-рано протестиращите се опитаха да блокират главен път Е-79, но бяха изтласкани от полиция и жандармерия. Тогава стачните действия прераснаха в гражданско неподчинение.  Членовете на КТ "Подкрепа" настояха за спешна среща с премиера..

публикувано на 10.07.25 в 12:37

Добринищко лято 2025

За 14-та поредна година Добринище ще бъде сцена на красиви и енергични изпълнения на певци и танцьори от над петдесет фолклорни групи и състави от България и чужбина. От 12 юли до 30 август в осем концерта на площад „Независимост“ стотици самодейци ще представят автентичното си богатство. Успешната поредица „Добринищко лято“ е чудесна..

публикувано на 10.07.25 в 10:29

Горски служители протестират край Кресна

Започна протестът на горските служители, които се заканиха да блокират главен път Е-79 край Кресна до 18:00 часа. Протестът се провежда при засилено полицейско присъствие, а в Кресна пристигнаха и представители на жандармерията. Организатори на демонстрацията са синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа". Протестиращите не бяха допуснати от жандармерията да..

публикувано на 10.07.25 в 10:03

НС обсъжда системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност"

Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите. Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерския съвет и от Иван Минев и група народни представители за застраховката "Гражданска отговорност" при..

публикувано на 10.07.25 в 09:22

Бюджетната комисия в НС разглежда промените в инвестиционната програма за общините

Бюджетната комисия в парламента ще разгледа промените в инвестиционната програма за общините, която е част от Бюджет 2025 година. Практиката да се прави осъвременяване на проектите на няколко месеца има технически характер и не засяга основните финансови параметри за годината.

публикувано на 10.07.25 в 09:20

Две парламентарни комисии обсъждат резултатите от срещата на върха на НАТО в Хага

Две комисии в парламента - по отбрана и външна политика - ще обсъдят резултатите и решенията от срещата на върха на НАТО в Хага от края на юни.  На срещата беше решено, че до 2035 година средствата за отбрана трябва да са 5 процента от БВП на страните членки. 1,5% от тях трябва да е заделен за изграждането на инфраструктура. След срещата на върха..

публикувано на 10.07.25 в 09:17