Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дезинформация: как да разпознаете и да спрете митовете за коронавируса

Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията. 

В блогове и в социалните мрежи могат да се открият всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.

Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове "се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им. 

Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Вижте информацията, която предоставят от Европейския парламент:

Какво прави ЕС срещу дезинформацията?

Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.

Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.

Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?

Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.

Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната ("алтернативната") десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейския съюз и да се провокират политически промени.

В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.

Открийте истината за много от популярните митове за коронавируса в този блог.

Толкова ли е опасна е дезинформацията за COVID-19?

В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.

В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.

Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.

Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?

Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.

Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.

Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация!

Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.

Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.

Статията е по материали от Европейския парламент.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Боговете на виното слязоха в Илинденци и зарязаха лозята

Както традицията повелява след благославянето на лозовите масиви и зарязването на лозята в местността “Масовец“ край село Илинденци, празникът на Боговете на виното продължи на площада в китното село, където приветствени думи и сърдечни поздрави отправи кмета на община Струмяни Емил Илиев. Той пожела на всички винопроизводители и любители на виното да..

публикувано на 01.02.25 в 18:01

Архимандрит Никанор вече не е игумен на Църногорския манастир

Манастирският синаксис е уважил молбата му и го е освободил от ръководната длъжност в светата обител край брезнишкото село Гигинци. За нов игумен е бил избран йеромонах Захарий. През следващата седмица протоколите от избора ще бъдат внесени за утвърждаване от епархийския митрополит. Архимандрит Никанор остава в манастира като монах. Той бе избран..

публикувано на 01.02.25 в 17:14

С водосвет и зарязване на лозята в Черниче бе отбелязан Трифон Зарезан

Със служба започна днешният празник, посветен на Трифон Зарезан, в черквата  "Свети Георги Победоносец" в Черниче. Храмът, в който се съхраняват мощи на светеца, пренесени от Атон преди години, литургията отслужи отец Велизар.  В двора на църквата днес бе отслужен водосвет, отец Велизар поръси за здраве всички присъстващи, а както повелява традицията,..

публикувано на 01.02.25 в 16:42

Богдан Александров получи Националната награда за живопис

Богдан Александров е носителят на Националната награда за живопис на името на Майстора. Наградата се връчва всяка година на рождения ден на големия български художник. Лауреатът беше обявен днес на официална церемония в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Днес се отбелязват 143 години от рождението му. "Изключително..

публикувано на 01.02.25 в 16:32

Програмата „Грижа в дома“ ще продължи заяви министър Борислав Гуцанов

Независимо от края на програмата „Грижа в дома“, тя ще бъде поета от социалното министерство, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Кюстендил. Програмата „Грижа в дома“, за жалост, приключи, а сумата по нея настина е много голяма - около 270 млн. лева. Затова вчера направихме среща с ръководството на Националното сдружение..

публикувано на 01.02.25 в 16:23

Избраха "Цар на виното" в Дъбрава

За поредна година благоевградското село Дъбрава посрещна десетки гости на традиционния си Празник на виното, където над 20 винопроизводители представиха своите селекции вина, произведени от най-добрите реколти, пред журито в състав Светлана Тренева, Васка Стоилова и Костадин Терзийски. Програмата откриха танцьорите към ФТА „Пиринче“, които бяха..

публикувано на 01.02.25 в 14:56

Министър Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки

Няма да има намаление на социалнитe придобивки при приемането на новия бюджет. За това има пълно съгласие в сегашното сложно управление на страната. Това каза пред журналисти в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той пристигна в града за среща с актива на БСП и левицата, за да рязясни политиките, които партията ще..

публикувано на 01.02.25 в 14:10