Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геновева Димитрова: Гледайте филмите на Тарковски, четете книгата „Уловеното време”

  Да се говори за Андрей Тарковски, един от най-великите режисьори в историята на киното, винаги е изпитание – лесно и в същото време трудно, защото всичко за него сякаш вече е изречено и написано. Но остава личната пътека, която е и най-важната, към този неподражаем филмов мислител, белязал  живота и вкуса на поколения негови почитатели и последователи. Човекът, който видя ангел... според  издяланото на надгробния му паметник, тръгнал си от този свят едва на 54 години и успял да заснеме седем пълнометражни игрални филма.

  В три поредни недели зрителите на БНТ имаха възможността да видят  три от тях: „Носталгия”, „Огледало” и „Жертвоприношение, предоставени от фестивала „СинеЛибри”, а днес ще бъде излъчен и „Андрей Рубльов”.

  В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с кинокритика Геновева Димитрова в предаването за изкуство и култура „Арт сезони” на Радио Благоевград, излъчен на 4 април, когато се навършиха 88 години от рождението на АндрейТарковски.

Геновева Димитрова

  „След като написах сценария, се съмнявах, че ще мога да реализирам моя замисъл. Но мислех, че ако се появи възможност, бъдещият филм в никакъв случай няма да е в духа на историческия или биографичния жанр. Интересуваше ме друго: изследване на характера на поетичното дарование на великия руски живописец. През Рубльов исках да изследвам психологията на творчеството, душевното състояние и гражданските чувства на художника, създал духовни ценности с непреходно значение.

  Този филм трябваше да разкаже как народният стремеж към братство в епохата на диви междуособици и татарско иго е родил гениалната Троица – т.е. идеала за братство, любовта и тихата святост. Това беше основното в идейно-художествената концепция на сценария.”

(За филма „Андрей Рубльов в книгата „Уловеното време”)

„Андрей Рубльов” (1966)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22