11 април – Световен ден за борба с болестта Паркинсон
Неврохирургът доц. д-р Красимир Минкин е ръководител на единствения екип у нас, който извършва дълбока мозъчна стимулация при лечението на Паркинсоновата болест. По повод Световния ден за борба с Паркинсон разговаряме с доц. Минкин за същността на дълбоката мозъчна стимулация, влиянието върху симптомите, пациентите, които са подходящи за прилагането на този метод.
„Дълбоката мозъчна стимулация представлява променяне на мозъчната дейност с цел да нормализираме определена функция. Най-известното ѝ приложение наистина е при пациенти с Паркинсонова болест. За да онагледим ефекта от дълбоката мозъчна стимулация, най-лесно е да я сравним с пейсмейкърите за ритъмни нарушения на сърцето. Този пейсмейкър се слага в подкожието и е свързан с електроди със сърцето. Целта е да зададе такъв ритъм, че да предпази пациента от ритъмни нарушения. Ние правим същото с дълбоката мозъчна стимулация, но този път електродите завършват в мозъка и имат за цел да нормализират максимално мозъчната функция, която е нарушена при пациентите с Паркинсонова болест.“ – Това заяви в интервю за Радио Благоевград доц. д-р Красимир Минкин, неврохирург в УМБАЛ „Св. Ив. Рилски“. Той уточни, че този метод е най-подходящ в средната фаза на заболяването. Паркинсоновата болест може да бъде разделена на три етапа – начален етап, който трае от 5 до 10 години, тогава лекарствата действат много добре. Повечето от пациентите водят нормален живот с малки дози лекарства. В средния етап дълбоката мозъчна стимулация е от изключително значение – тогава лекарствата не действат достатъчно. Те действат за малък период от денонощието, като в по-голямата част от деня пациентът е значително инвалидизиран от симптомите. „Тук ние може да се намесим с ДМС и да увеличим периода, през който пациентът се чувства значително по-добре в голяма част от денонощието. Третият етап от заболяването е най-тежък, т.нар. крайна фаза от развитието на Паркинсона, когато пациентът не може да става и има значителни нарушения в равновесието и мисленето. В тази крайна фаза е безсмислено да се прави ДМС. Целта на този метод е да върне пациента към началото на заболяването, когато е имал много малко симптоми. Това успяваме да постигнем при около 90 процента от пациентите.“ – коментира доц. Минкин.
Неврохирургът сподели, че нито едно от леченията, с които светът разполага, не променя хода на заболяването, т.е. не забавя Паркинсоновата болест. Правят се експерименти с т.нар. променящи хода на заболяването лекарства, но още няма утвърдена молекула в световната практика. Нито лекарствата, нито дълбоката мозъчна стимулация, спират развитието на дегенеративните промени в мозъка, но значително подобряват състоянието и забавят с много години възникването на инвалидизация при пациента – състояние, в което той става зависим от обгрижващите го близки.
От създаването на центъра през 2013 година, до момента този метод е приложен при 60 пациенти. 30 пациенти са оперирани преди реимбурсацията от НЗОК през 2019 година. „Преди реимбурсацията имахме 30 пациенти, а само за една година още 30. Първата имплантация на стимулатор за Паркинсонова болест бе направена на 9 април 2013 година и ще отбележим 7 години от извършването на тази интервенция в България. През изминалите години имахме много малко пациенти поради това, че малка част от тях имаха възможност да си позволят 40 000 лева за устройството“.
Доц. Красимир Минкин посочи, че Паркинсоновата болест може да бъде контролирана – от 20, а при някои пациенти и до 30 – 40 години. Това, че има лечение с лекарства, а вече и с дълбока мозъчна стимулация, която се финансира от НЗОК, поставя България в челото на страните, които могат да полагат всички грижи за пациенти с Паркинсон. „В България има всичко, което има по света, като се разработват и нови молекули, които да променят хода на заболяването. За съжаление такива все още няма. Но и това, което постигаме е на световно ниво и трябва да бъде използвано от пациентите“.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с доц. д-р Красимир Минкин:
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието „Бойкот на магазините“ се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...