Днес се навършват 105 години от убийството на революционера Яне Сандански.
„За него можем да кажем, че една противоречива личност в историята на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Той претърпява еволюция в своето развитие“, каза за Радио Благоевград Елена Александрова от Регионалния исторически музей в Благоевград. „В ранните си години той по-скоро е обладан от идеите на Върховния македоно-одрински комитет. Революционният мву път започва с четническата акция от 1895 година. Впоследствие обаче връзката му с Гоце Делчев става много трайна и тя оставя основен отпечатък върху неговото развитие. Изявява се като лидер на Серския революционен окръг по време на Илинденско-Преображенското въстание. Яне Саяндански е убит на 22 април 1915 година в местността Папаз Чаир и е погребан до Роженския манастир, където е изградена и църква с неговото съдействие“, допълни Елена Александрова.
На 3 септември 1901 година на пътя между Банско за Горна Джумая (дн. Благоевград) Яне Сандански и ръководената от него сборна чета, в която влизат Христо Чернопеев и Кръстьо Асенов отвлича протестантската мисионерка Елън Стоун и нейната спътница Катерина Цилка. Така се поставя началото на аферата „Мис Стоун“. Поисканият откуп от 14 500 турски златни лири е за въоръжаване. Въпреки преследванията, на 18 януари 1902 година, четата успява да получи откупа в Банско. Малко по-късно мис Стоун е освободена и изнася много беседи в Америка за македонската кауза.
Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена демонстрация..
РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”. Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..
Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..
Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала. Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа.
До 24 февруари е срокът, в който могат да се изпращат мартеници за организирания от читалището в пернишкото село Мещица и сдружение "Дай, бабо, огънче” националния конкурс "Пижо и Пенда". Проявата е традиционна и всяка година привлича голям брой участници. В конкурса може да се участва с традиционни мартеници, креативни мартеници и мартеници направени..
Община Сандански съвместно със Сдружение „Дестинация Сандански“ представя разнообразието и палитрата на местния туристически продукт под егидата на Министерството на туризма на Република България на 28 – та Международна туристическа борса EMMIT в Истанбул, Турция. Едно от най-големите туристически изложения събира над 30 000 професионалисти в..