„В момента ни звънят денонощно, само и само да ги наемем на работа. Но, за да го вземеш на работа, да му подсигуриш работа, трябва да му подсигуриш и бъдеще, защото, той като работи си иска парите. Тежко е земеделието в България, но аз бих се възползвал от тази мярка, защото по наше искане, един от нашите членове беше разговарял с министърката, че желаем тези, които са на борсата, да дойдат и при нас и ние да си им плащаме“ – коментира за Радио Благоевград Велин Георгиев, управител на „Оранжерии“ ООД – Петрич, председател на Асоциацията на оранжерийните производители и председател на Консултативния съвет по плодове и зеленчуци в Област Благоевград.
Наемането на трайно безработните лица в земеделието е една от промените в Закона за насърчаване на заетостта, която бе предложена неотдавна от Асоциацията на земеделските производители в България.
Според земеделският министър Десислава Танева, вече са проведени разговори със синдикатите в земеделието, има консенсус и започва процедура за промяна в Закона за насърчаване на заетостта.
Според Велин Георгиев, оранжерийното производство се е променило доста през последните години в България, затова е важно, какви хора ще бъдат наети в този вид производство, а то е специфично.
„В момента има оранжерии в Северна България, там, където в кюстендилско традиционно имаше череши, сега се гледат оранжерии, всичко е объркано, всичко е хаос. Министерството на земеделието не можа да направи региониране – да каже: в Петрич ще се гледат плодове и зеленчуци, там ще се гледат овошки, там ще се гледат картофите, там ще се гледа слънчогледа и да може производителят да си знаят, там, където има само жито, има два комбайна и всичко е решено“ – уточни още земеделският производител.
Той припомни, че преди 20 години сме изнасяли за Гърция 75 % от производството си. „Миналата година съм изнесъл 4 тона, сега не знам, дали ще изнеса и 1 килограм“ – заяви Велин Георгиев. Според него, правителството трябва да си направи изводи от пандемията и занапред да се наблегне върху земеделската продукция, която ние можем сами да си произвеждаме.
„Ние сме произвеждали домати и краставици и сме учили Унгария. Не може една Полша в момента да е водеща, защото Полша, вкара европейските пари точно в растениевъдството, в оранжерии, нови, модерни. И в момента, ако отидете в Полша, ще видите камионите как вървят, летят с продукция и това е добавена стойност“ – коментира още Велин Георгиев.
Според него, трябва да има ред на борсата, да се продава повече родна продукция и да се дава повече шанс на българските земеделски производители, за да бъдат равнопоставени на европейските им колеги.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велин Георгиев:
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..