Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделието като втори шанс за безработните

Снимка: БНР

„В момента ни звънят денонощно, само и само да ги наемем на работа. Но, за да го вземеш на работа, да му подсигуриш работа, трябва да му подсигуриш и бъдеще, защото, той като работи си иска парите. Тежко е земеделието в България, но аз бих се възползвал от тази мярка, защото по наше искане, един от нашите членове беше разговарял с министърката, че желаем тези, които са на борсата, да дойдат и при нас и ние да си им плащаме“ – коментира за Радио Благоевград Велин Георгиев, управител на „Оранжерии“ ООД – Петрич, председател на Асоциацията на оранжерийните производители и председател на Консултативния съвет по плодове и зеленчуци в Област Благоевград.

Наемането на трайно безработните лица в земеделието е една от промените в Закона за насърчаване на заетостта, която бе предложена неотдавна от Асоциацията на земеделските производители в България.

Според земеделският министър Десислава Танева, вече са проведени разговори със синдикатите в земеделието, има консенсус и започва процедура за промяна в Закона за насърчаване на заетостта.

Според Велин Георгиев, оранжерийното производство се е променило доста през последните години в България, затова е важно, какви хора ще бъдат наети в този вид производство, а то е специфично.

„В момента има оранжерии в Северна България, там, където в кюстендилско традиционно имаше череши, сега се гледат оранжерии, всичко е объркано, всичко е хаос. Министерството на земеделието не можа да направи региониране – да каже: в Петрич ще се гледат плодове и зеленчуци, там ще се гледат овошки, там ще се гледат картофите, там ще се гледа слънчогледа и да може производителят да си знаят, там, където има само жито, има два комбайна и всичко  е решено“ – уточни още земеделският производител.

Той припомни, че преди 20 години сме изнасяли за Гърция 75 % от производството си. „Миналата година съм изнесъл 4 тона, сега не знам, дали ще изнеса и 1 килограм“ – заяви Велин Георгиев. Според него, правителството трябва да си направи изводи от пандемията и занапред да се наблегне върху земеделската продукция, която ние можем сами да си произвеждаме.

„Ние сме произвеждали домати и краставици и сме учили Унгария. Не може една Полша в момента да е водеща, защото Полша, вкара европейските пари точно в растениевъдството, в оранжерии, нови, модерни. И в момента, ако отидете в Полша, ще видите камионите как вървят, летят с продукция и това е добавена стойност“ – коментира още Велин Георгиев.

Според него, трябва да има ред на борсата, да се продава повече родна продукция и да се дава повече шанс на българските земеделски производители, за да бъдат равнопоставени на европейските им колеги.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велин Георгиев:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42