„Това, което е известно за коронавируса е, че ангажира значително хора със сърдечно-съдови заболявания, ако трябва да ги степенуваме, най-често това са болните с хипертония, захарен диабет и други сърдечно-съдови заболявания. Имаше известни данни, че вероятно вирусът прониква в белия дроб чрез един от рецепторите, който използваме като таргет и за нашата терапия, която създаде известни притеснения в цял свят. Но това, което искам да кажа за пациентите, предвид притесненията им: доказано е, че всички препоръки на големите дружества и асоциации за ограничение на хипертонията, са свързани с това да не се спират тези медикаменти, защото напоследък излязоха данни, че те могат да имат благотворно лечение при лечението на вируса.“ – каза в интервю за Радио Благоевград д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Той посочи, че поне до известно време трябва да свикнем да живеем с този вирус, но сърдечно-съдовите заболявания крият не по-малък риск. Отлагане на лечението и посещението при лекар за по-дълъг период в рамките на два-три месеца, може да доведе до нежелани последици.
Кардиологът съобщи, че почти всяка седмица излизат нови данни, въз основа на тях и нови препоръки. Но те основно са свързани с информация за различните форми на проява на covid-19 и засягане на сърдечно-съдовата система. Както и с организацията на работа в условията на пандемия. Няма коренна промяна в основните препоръки, които са налице за поведението и лечението на сърдечно-съдовите заболявания.
„Това, което бих препоръчал е: всички ние, имайки повече свободно време за себе си и преосмисляйки нещата, може би е разумно да се фокусираме върху това да променим начина си на живот. Поддържането на здравословен режим по-скоро е свързан с промяна в мисленето и рецептата за живот. Т.е. начинът на живот трябва да бъде променен в посока да спазваме по-разумен режим на хранене – беден на животински мазнини, повече зеленчуци и плодове. По-сериозна физическа активност, която да се превърне като системно поведение и не на последно място – сега е времето, при наличието на рискови бъдат премахнати. Когато режимът падне е добре в контекста на промяната да се направи профилактичен преглед за да се видят стойностите на артериалното налягане, липиден профил, кръвна захар, за да сме сигурни, че в тази посока нещата са наред." – каза д-р Валери Гелев и уточни, че извънредното положение и обстановката в момента не може да бъде проблем за нарушена двигателна активност. Може да бъде проблем за мотивацията, но всеки един човек би могъл да намери достатъчно начини за да се поддържа в тонус и двигателна активност, което е изключително важно.
Д-р Валери Гелев в интервю на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – >Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..